Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Milionům uživatelů Windows 10 končí příští měsíc podpora: jak je na tom váš systém?

Jiří Palyza 04.05.2023

V červnu dostanou Windows 21H2 bezpečnostní aktualizace naposledy. Jde o poměrně rozšířenou verzi desítek, doposud ji používají miliony uživatelů po celém světě.

Kapitoly článku

Starší sestava Windows 10 s označením 21H2 přestane být za několik týdnů podporována. Poslední bezpečnostní aktualizace pro tento systém uživatelé obdrží 13. června 2023. Pokud si nejste jistí, jakou verzi Windows 10 máte na svém počítači instalovanou, raději si to zkontrolujte. Je to jednoduché a stačí využít jednu z vestavěných funkcí Windows:

– otevřete okno "Spustit" klávesovou kombinací [Windows]+[R] a do řádku "Otevřít" zadejte "winver"

– otevře se okno "O produktu Windows", ve kterém bude uvedeno jakou aktuální sestavu Windows používáte

Stejnou informaci se můžete dozvědět také v okně "Nastavení" v části "O aplikaci".

Tam se jednoduše dostanete zapsáním slova "verze" do vyhledávacího pole vlevo na Hlavním panelu. V zobrazeném okně v části "Nejlepší shoda" pak stačí kliknout na první položku "Ukázat, jestli máte 64 nebo 32bitovou verzi Windows" a pokud v zobrazeném okně sjedete trochu níž, v části "Specifikace Windows" se dočtete vše potřebné.

Zastaralé verze Windows 10 pak můžete aktualizovat prostřednictvím služby Windows Update nebo pomocí nástrojů Asistent aktualizace Windows 10 nebo Nástroje pro vytváření médií. V obou případech se jedná o oficiální software Microsoftu, který vám pomůže instalovat nejnovější verzi Windows 10. Nezapomeňte si před zahájením instalace raději udělat zálohu.

Dá se také přejít na Windows 11 a existuje k tomu mnoho cest. Tou nejjednodušší je opět prostřednictvím služby Windows Update, která vám v případě, kdy váš hardware jedenáctky podporuje, upgrade nabídne automaticky.

Windows 10: Microsoft poskytuje podporu soukromým uživatelům pouze po dobu 18 měsíců

w10spec

Zjistit, jakou verzi Windows 10 používáte, jde vcelku snadno. | Zdroj: Windows 10/Nastavení

Jak si zapamatovat, zda vaše verze Windows 10 je stále podporována? Zjednodušeně si můžete pamatovat, že každá verze Windows 10 Home nebo Pro dostává bezpečnostní aktualizace po dobu přibližně 18 měsíců. Poté je nutné aktualizovat.

Toto pravidlo se ale týká soukromých uživatelů. Pro firemní uživatele (Windows 10 Enterprise, Education) platí delší interval podpory v délce 30 měsíců, a to minimálně pro verze H2. V těchto případech je tedy možné příslušné verze Windows 10 používat o rok déle.

To vede k zajímavému paradoxu, že společnosti dostávají delší podporu pro Windows 10 20H2 než pro novější Windows 10 21H1. Pro soukromé uživatele to ale neplatí.

Skutečnost, že váš systém Windows 10 je zastaralý, ale přehlédnete jen těžko. Pokud u starší verze zůstanete příliš dlouho, Microsoft vám občas zobrazí oznámení o blížícím se konci podpory a doporučené aktualizaci. Nevyplatí se tuto informaci ignorovat příliš dlouho, protože neaktualizovaná Windows se mohou brzy stát bezpečnostním rizikem.

Termíny ukončení podpory jednotlivých verzí Windows 10

Verze Windows 10 Konec podpory pro soukromé uživatele Konec podpory pro firmy a organizace
Windows 10 22H2 14. květen 2024 13. květen 2025
Windows 10 21H2 13. červen 2023 11. červen 2024
Windows 10 20H2 10. květen 2022 9. květen 2023

Microsoft potvrzuje: Windows 10 22H2 bude poslední verze Windows 10 – pak už jen Windows 11

"Současná verze 22H2 bude poslední verzí systému Windows 10 a všechny edice budou i nadále podporovány měsíčním vydáváním bezpečnostních aktualizací až do ukončení termínu podpory v roce 2025," řekl Jason Leznek, hlavní produktový manažer pro systém Windows. "Důrazně doporučujeme přejít na systém Windows 11 již nyní, protože žádné další aktualizace funkcí systému Windows 10 již nebudou k dispozici."

Uživatelům a organizacím, které musí zůstat na systému Windows 10, Microsoft doporučuje, aby svá zařízení upgradovali právě na systém Windows 10 22H2, aby i nadále dostávali měsíční vydání bezpečnostních aktualizací až do 14. října 2025, kdy podpora systému Windows 10 skončí.

Podle průzkumu společnosti Valve z března 2023 a statistik podílu systému Windows na trhu společnosti StatCounter je více než 73 % všech počítačů se systémem Windows stále vybaveno systémem Windows 10. V České republice používá podle StatCounteru systém Windows 10 76,55 procent uživatelů a Windows 11 má 18,59 procent.

Zdroj: Learn.microsoft.com, MicrosoftStatcounter


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud