Přejít k hlavnímu obsahu

MoneyFox 2015

Martin Kučera 28.03.2015
info ikonka
Zdroj:

Spravovat své osobní finance samozřejmě můžete v obyčejných tabulkách, ovšem opravdu perfektní přehled vám poskytne jen specializovaná aplikace. * PLNÁ VERZE Uveřejněno v časopisu Chip 04/15 a v jeho digitální verzi, která umožňuje on-line distribuci softwaru – stažené programy je možné využít i u počítače bez DVD mechaniky.

box Plná verze programu Abelssoft MoneyFox 2015 se specializuje na správu osobních financí, ať už reprezentovaných běžným účtem v bance, hotovostí, úvěry či investicemi. V programu lze velmi snadno nastavit kategorie příjmů a výdajů a v rámci nich pak zanášet informace o všech finančních transakcích, včetně takových, které probíhají v pravidelných intervalech. MoneyFox nabízí velmi detailní pohledy na vývoj stavu vašich financí v čase, nastavitelné podle libovolných kritérií. Nechybí ani možnost exportu dat v různých formátech pro jejich další zpracování. Přístup k obsahu programu je chráněn heslem a jeho ovládání je velmi komfortní.

Pro čtenáře Chipu jsme připravili plnou verzi programu Abelssoft MoneyFox 2015. Po jednoduché registraci vám aplikace pomůže s pohodlnou správou vašich osobních financí. Běžná cena licence programu je bezmála 600 Kč. Program je v kompletní české lokalizaci.

  • Jazyk: česky
  • OS: Win XP/Vista/7/8 (32/64 bit)
  • Registrace online
obr-01

Účty: Základem použití programu MoneyFox pro správu osobních financí je konfigurace bankovních účtů.

Program MoneyFox startuje s průvodcem, který vám pomůže s vytvořením uživatelského profilu, nezbytného pro správné a efektivní používání aplikace. Výhodou je, že si hned v prvním okně můžete přepnout uživatelské rozhraní do češtiny. Pokud používáte předchozí plnou verzi programu MoneyFox z Chipu, použijte funkci na import profilu.

obr-02

Přehled o financích: V hlavním okně poskytuje MoneyFox přehled o stavu vašich účtů a vývoji příjmů a nákladů.

V průvodci založením nového profilu zadejte nejdříve vaše jméno, heslo a zvolte si avatara. Následuje výběr použité měny, v našem případě pravděpodobně českých korun. Dále je ještě třeba nastavit název prvního použitého účtu a další podrobnosti. Na výběr přitom máte z běžného bankovního účtu, kreditního účtu, spořicího či investičního účtu a dalších. Zadejte ještě číslo účtu, jeho aktuální zůstatek a případně i další komentář. Účtů si samozřejmě můžete vytvořit kolik jen budete potřebovat, abyste pokryli všechny využívané bankovní produkty, jako jsou kreditní karty, různá spoření, úvěry ad. V dalším kroku můžete přidat další osoby, které mohou disponovat s vašimi účty, resp. se mohou podílet na finančních transakcích, typicky tedy asi členy rodiny.

Součástí základního nastavení uživatelského profilu je i definice kategorií příjmů a nákladů s možností nastavení limitů, při jejichž překročení budete informováni. Zde máte v zásadě dvě možnosti – buďto si vystačíte se stávajícími kategoriemi a případně přidáte několik nových, nebo si kompletně vytvoříte kategorie vlastní, s českými popisky (výchozím jazykem programu je angličtina). I přednastavené kategorie lze libovolně upravovat, včetně jejich popisků a limitů. S účty, disponenty i kategoriemi můžete samozřejmě pracovat i kdykoli později. Tím je základní nastavení u konce a po zadání hesla k právě vytvořenému profilu se můžete pustit do používání programu MoneyFox.

obr-03

Finanční transakce: Každou příjmovou i výdajovou transakci je třeba pečlivě zaznamenat do programu.

Finanční transakce

Ve výchozím pohledu, označeném jako »Zobrazit grafy« ukazuje MoneyFox aktuální stav všech vašich účtů a přehled příjmů i nákladů. Pomocí předvoleb »Účty« a »Rozsah« můžete snadno přepínat mezi jednotlivými účty a délkou zobrazovaného období. Pro sledování stavu financí vaší domácnosti je samozřejmě nejdůležitější zachycení všech transakcí. K tomu slouží pohled »Zobrazit transakce«, kde pomocí tlačítka »Přidat« otevřete kartu nového příjmu, výdaje či převodu mezi účty.
Na kartě finanční transakce především zvolíte účet, finanční částku, kategorii příjmu či výdaje a případně i měnu nebo poznámku popisující transakci. Z každé transakce lze navíc rovnou vytvořit šablonu pro opakované použití, postačí, když ponecháte označenou předvolbu »Uložit jako šablonu« a vyplníte pole »Číslo«, které popisuje transakci (a nemusí být nutně číslem).
Všechny transakce jsou zaznamenány na listu »Zobrazit transakce« a zároveň jsou automaticky zanášeny do grafu na listu »Zobrazit grafy«. Pokud kliknete na některou část grafu, zobrazí se její detail. Vytvořené šablony transakcí lze spravovat v seznamu »Zobrazit šablony« a na kartě »Zobrazit opakované transakce« lze zakládat pravidelné platby či příjmy, jako je například nájemné, výplata ze zaměstnání, splátky úvěrů atd. Pravidelné transakce lze vytvářet jedině na základě šablon, u kterých pak určíte, s jakou periodou se mají opakovat (týdně, měsíčně, ročně) a ve kterém dni v měsíci.

obr-04

Pravidelné platby: Pravidelně se opakující transakce lze do programu MoneyFox zanést pomocí šablon.

Reporty a export

MoneyFox samozřejmě poskytuje základní přehled o stavu vašich financí v okně »Zobrazit grafy«. Podrobnější informace ovšem získáte po kliknutí na volbu »Zobrazit výpisy«. K dispozici jsou předvolby, na základě kterých MoneyFox vygeneruje prakticky jakýkoli pohled na vaše účty a transakce, které na nich probíhají – jako kdybyste pracovali s kontingenčními tabulkami. Konkrétní nastavení parametrů zobrazení lze uložit pomocí tlačítka »Uložit náhled« a aktuální pohled na data z vašich účtů a transakcí můžete vtisknout tlačítkem »Tisk«.

obr-05

Detailní pohled: MoneyFox nabídne finanční reporty přesně podle vašich požadavků, stačí jen správně nastavit parametry a filtry transakcí.

Nechybí ani možnost exportu dat v různých formátech, jako PDF, HTML, RTF nebo pro další zpracování vhodný formát XLS. Na kartě »Konfigurace« pak najdete i funkce pro export a import celých uživatelských profilů.
Jestliže budete do plné verze programu pečlivě zanášet všechny své finanční operace, získáte perfektní přehled o stavu vaší hotovosti, bankovních účtů, investic či půjček. Všechna data jsou přitom uložena ve vašem počítači a přístup k nim je chráněn heslem.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme