Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

MS ve fotbale přineslo Brazílii zlato v počtu kyberútoků na banky

redakce 04.08.2014

V době konání fotbalového mistrovství světa byl v Brazílii na internetu zaznamenán rekordní výskyt malwaru.

Jen technologie společnosti Kaspersky Lab v této době v jihoamerické zemi úspěšně zablokovala 87 776 pokusů o spuštění škodlivých programů. To je čtyřikrát více, než za stejnou dobu v Rusku, které má pomyslné stříbro. Podle pravidelné zprávy Kaspersky Lab o hrozbách v bankovním sektoru došlo za dané období k bezmála 1,4 milionu útoků.

Mistrovství světa ve fotbale oficiálně začalo 12. června, hackeři ale sledovali dění v Brazílii již mnohem dříve. Internetové stránky získávající důvěrné informace zaměřené na mistrovství světa se začaly hromadně objevovat v březnu loňského roku. Letos v lednu se pak šířily nevyžádané e-maily, které simulovaly výhru vstupenek na fotbalové zápasy v loterii, ale ve skutečnosti obsahovaly pouze trojské koně. V dubnu se pak Brazílie ocitla na světové špičce v počtu kyberútoků. Jejich počet se později ještě téměř zdvojnásobil. Po skončení šampionátu byly zaznamenány falešné reklamní programy, které nabízely placené videozáznamy utkání z „té nejlepší kamery“ – uživatelé zaplatili ze svých účtů peníze, za které ale nic nedostali.

Jinak se ale složení internetových hrozeb během doby konání šampionátu příliš nelišilo od předchozího monitorovaného období. Nejrozšířenějšími malwary zůstávají Trojan-Spy.Win32.Zbot, Trojan-Banker.Win32.Lohmys a Trojan-Banker.Win32.ChePro. Hlavní změnou je sestup malwaru Trojan-Spy.Win32.Carberp ze seznamu hrozeb. Jeho místo zaujal Trojan-Banker.Win32.Shiotob, trojský kůň odesílaný skrze spamové e-maily, jenž dokáže sledovat pohyb uživatele na webu a zadávání jeho přihlašovacích údajů prostřednictvím prohlížeče.

Jeden z incidentů, k němuž došlo během sledovaného období a který stojí za to zmínit, se odehrál na začátku června. Skupinám pro boj s kyberzločinem z USA a Evropy se společně podařilo vyřadit z provozu botnet zvaný Gameover Zeus. Botnet byl využíván ke krádežím přihlašovacích údajů a také k šíření ransomwaru Cryptlocker, který dokáže zašifrovat uživatelova data a pak požaduje výkupné za dešifrovací klíč. Tento botnet podle FBI napáchal škody za 100 milionů dolarů a jeho údajný tvůrce, Jevgenij Bogačev, patří v USA mezi deset nejhledanějších hackerů.

Pravidelnou měsíční zprávu o internetových hrozbách vytváří Kaspersky Intelligence Service, která je součástí platformy Kaspersky Fraud Prevention.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme