Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

To musíte vidět: AI a šestiosý motor složí Rubikovu kostku mrknutím oka

Pavel Trousil 09.06.2024
Zdroj: Mitshubischi

Tedy podívat se budete muset na zpomalené záběry. Jinak toho moc neuvidíte. "Nejrychlejší robot řešící hlavolam" od společnosti Mitsubishi s certifikátem od Guinnessovy knihy rekordů totiž překonal světový rekord a dokázal složit Rubikovu kostku za pouhé 0,305 sekundy.

Aktuální „lidský“ světový rekord pro vyřešení standardní Rubikovy kostky 3 × 3 × 3 padl v červnu 2023 – čas 3,13 sekundy. Pro jakéhokoli člověka bude ale velmi obtížné, nebo spíše nemožné, přiblížit se k novému rekordu, kterého dosáhl stroj. Ten je totiž desetkrát rychlejší než člověk, a tak dokázal kostku složit jen za 0,305 sekundy. Předchozí rekord byl 0,38 sekundy. 

Tým
Vývojový tým a oficiální certifikát "Guinness World Records".
Zdroj: Mitshubischi

Dalo by se tedy říct, že stroj kostku složil mrknutím oka. Podařilo se to totiž v rámci uznávaného časového rámce pro mrknutí lidského oka, který v průměru činí jednu třetinu sekundy. A co za stroj, kterým se pochlubila společnost Mitsubishi, si dokázalo takto rychle s kostkou poradit?

Jedná se o zařízení, skládající se z kamery, průmyslového počítače, dotykového panelu a šestiosého servomotoru, připojeného k několika velkým sekvencerům, pohybovým jednotkám a servozesilovačům. Stroj dokáže otočit svá ramena o 90 stupňů za 0,009 sekundy. Používá "algoritmus rozpoznávání barev, který využívá technologii umělé inteligence".

Mohlo by vás zajímat

Otáčející se ("navíjecí") ramena vycházejí ze zkušeností týmu s výrobou domácích spotřebičů i železnic, konkrétně s výrobou drátěných cívek při výrobě motorů. Umělá inteligence pracovala na rozlišování barev v případech, kdy by umístění, stíny nebo osvětlení mohly vyvést z míry senzor barev. Zdánlivě nejtěžší částí bylo podle tvůrců rozpoznání oranžové a červené barvy. Oranžová a červená barva, zejména při pohledu pod úhlem s odrazem světla, se mohou jevit velmi podobně. 

Zdroj: Mitsubishi Electric, PDF, YouTube


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud