Aktuální „lidský“ světový rekord pro vyřešení standardní Rubikovy kostky 3 × 3 × 3 padl v červnu 2023 – čas 3,13 sekundy. Pro jakéhokoli člověka bude ale velmi obtížné, nebo spíše nemožné, přiblížit se k novému rekordu, kterého dosáhl stroj. Ten je totiž desetkrát rychlejší než člověk, a tak dokázal kostku složit jen za 0,305 sekundy. Předchozí rekord byl 0,38 sekundy.

Dalo by se tedy říct, že stroj kostku složil mrknutím oka. Podařilo se to totiž v rámci uznávaného časového rámce pro mrknutí lidského oka, který v průměru činí jednu třetinu sekundy. A co za stroj, kterým se pochlubila společnost Mitsubishi, si dokázalo takto rychle s kostkou poradit?
Jedná se o zařízení, skládající se z kamery, průmyslového počítače, dotykového panelu a šestiosého servomotoru, připojeného k několika velkým sekvencerům, pohybovým jednotkám a servozesilovačům. Stroj dokáže otočit svá ramena o 90 stupňů za 0,009 sekundy. Používá "algoritmus rozpoznávání barev, který využívá technologii umělé inteligence".
Mohlo by vás zajímat
Umělá inteligence není všechno. Vyzkoušejte si svou vlastní na třech otázkách amerického psychologa

Otáčející se ("navíjecí") ramena vycházejí ze zkušeností týmu s výrobou domácích spotřebičů i železnic, konkrétně s výrobou drátěných cívek při výrobě motorů. Umělá inteligence pracovala na rozlišování barev v případech, kdy by umístění, stíny nebo osvětlení mohly vyvést z míry senzor barev. Zdánlivě nejtěžší částí bylo podle tvůrců rozpoznání oranžové a červené barvy. Oranžová a červená barva, zejména při pohledu pod úhlem s odrazem světla, se mohou jevit velmi podobně.
Zdroj: Mitsubishi ElectricPDF, YouTube