Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Muž nainstaloval na svůj počítač přesně 100 virů: skončilo to úplným zhroucením

Jakub Fišer 30.06.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Takřka denně informujeme o hrozbě virů a malwarů, které na vás číhají v nejrůznějších zákoutích internetu, ať už jste na mobilu, nebo tabletu. Jak to ale v praxi vypadá, když je váš počítač doslova zamořený malwarem? To se pokusil zjistit americký youtuber Basically Homeless, který z vědeckých důvodů nainstaloval na svůj laptop 100 virů a malwarů.

Kapitoly článku

100 virů na jednom počítači?

Youtuber Basically Homeless pracoval s hypotézou, že o MacBoocích od Applu se obecně hovoří jako o bezpečnějších počítačích. Důvodů může být několik: systém je trochu více uzavřený než Windows a zabezpečení softwaru Applu je obecně silnější. Rozhodně je to však patrnější u mobilních systémů, nikoliv u macOS.

Zdroj: Basically Homeless / YouTube

Coby zkušební zařízení tedy posloužil MacBook Pro s čipsetem M3 Max. Počítač byl zbrusu nový, právě vybalený z krabice. Viry a škodlivý software však nebylo možné stahovat přímo před výchozí prohlížeč Safari – youtuber proto stáhl falešnou verzi prohlížeče Internet Explorer.

Ten byl pro Mac dostupný, ale už není, Nepokoušejte se jej tedy stáhnout, jinak dopadnete jako Basically Homeless. Po chvilce surfování měl v počítači staženo již 20 virů – falešné prohlížeče a doplňky pro ně, ale třeba také falešné videohry. Jedna z nich jménem IGI 2: Covert Strike dokonce šla spustit a hrát v otřesné snímkové frekvenci 10–20 FPS.

Mohlo by vás zajímat

Počítač za 90 tisíc začal „halucinovat“

Zhruba po instalaci 40–50 malware aplikací na jeho počítač se začaly dít prapodivné věci. Ve složkách se začaly zjevovat a zase mizet zvláštní soubory a složky, na ploše se začaly objevovat reklamy, vyskakovací okna a na plochu se uložilo několik souborů s nahrávkami obrazovky.

Na samotném konci zůstal MacBook Pro zcela nepoužitelný, kurzor byl zasekaný, systém neodpovídal a plocha byla obsypaná reklamami a vyskakovacími okny. Jak vidno, takové dávce malwaru není schopný konkurovat ani Apple. Výsledkem je, stejně jako u Windows zařízení, že počítač za desítky tisíc korun je zralý na odpis.

Zdroj: Basically Homeless


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme