Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Na internetu nově koluje sto milionů hesel: jak si ověříte, zda mezi nimi není i to vaše?

Jiří Palyza 23.01.2024
info ikonka
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Hackeři se opakovaně dostávají k osobním údajům uživatelů. Nyní se na internetu objevil další soubor dat, který čítá miliony uniklých hesel.

Aktéři temných aktivit v internetovém prostředí zveřejnili obrovský soubor hesel. Podle vyjádření Troye Hunta, který stojí za vynikajícím webem pro ověření kompromitace e-mailové adresy a hesla "Have I Been Pwned", jde o jednu z největších sbírek úniků zveřejněnou na internetu, s jakou se doposud setkal. Obsahuje 71 milionů e-mailových adres a 100 milionů hesel.

Ukradená data se objevila na hackerském fóru v září 2023. Celková velikost souboru je 104 GB a obsahuje celkem 70 840 771 jedinečných e-mailových adres. Náhodné vyhledávání odhalilo, že přibližně 35 % adres nebylo ve službě "Have I Been Pwned" dříve zaznamenáno. Hackerům se tak podařilo získat miliony nových údajů.

Miliony uživatelských dat unikly online: jak zjistíte, zda jsou mezi nimi i vaše?

Stránka Have I Been Pwned
info ikonka
Zdroj: Haveibeenpwned.com
Při úniku dat ze služby Naz.API hackeři prokázali vysokou míru organizovanosti. Počet kompromitovaných dat je jedním z vyšších, které se objevily na hackerských fórech.

Proces úniku dat z rozhraní Naz.API je alarmující. Hackeři shromáždili textové soubory a obrázky v log souborech, a ty poté nahráli na vzdálené servery. Postup naznačuje, že zločinci byli dobře organizovaní.

Ukradené přístupové údaje se zneužívají k prolamování účtů nebo se prodávají na darknetu. Některá data bývají také zpřístupňována bezplatně na hackerských fórech s cílem bodovat na udergroundové scéně.

Mohlo by vás zajímat

Pokud si chcete otestovat, zda byla součástí některého z úniků dat i vaše e-mailová adresa, můžete to snadno zjistit na webové stránce Have I Been Pwned. Stačí ji zadat do vyhledávacího pole. Služba poté zobrazí, zda je zadaná adresa postižena kompromitací.

Podobně si můžete zkontrolovat, zda se to týká i vašeho hesla. Podobnou službu nabízí i stránka 1Password, kde si také můžete zjistit, zda bylo vaše heslo kompromitováno. Službu lze bezplatně testovat po dobu dvou týdnů.

Zdroj: Dataconomy, Yahoo!News, Haveibeenpwned.com, 1Password


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme