Přejít k hlavnímu obsahu

Nabíječka vás šmíruje: experti varují před nebezpečným juice-jackingem

Jakub Fišer 18.01.2025
info ikonka
Zdroj: pvproductions/Freepik

Telefon máte zabezpečený silným heslem, dáváte si pozor, kde se přihlašujete a nikdy jste nenaletěli podvodníkům z WhatsAppu. Přesto stačí jedna nepozornost a můžete si pustit do telefonu hackera, aniž byste rozsvítili displej. Hovoříme o fenoménu tzv. juice-jackingu, který se rozjel kvůli nebezpečným veřejným nabíječkám.

Kapitoly článku

Pozor na veřejné nabíječky

Juice-jacking je typ kybernetického útoku, který zneužívá veřejné nabíjecí stanice nebo USB porty k napadení připojených mobilních zařízení. Kyberútočníci se mohou na veřejné nabíječky připojit a nahrát do nich škodlivý software.

V některých případech může po připojení k takto napadené nabíječce dojít na vašem telefonu k instalaci malwaru, známe však i horší případy, kdy rovnou došlo ke krádeži citlivých dat typu hesla do mobilního bankovnictví a podobně.

Nabíjení smartphonu
info ikonka
Zdroj: rawpixel.com/Freepik

Hrozba juice-jackingu

Americká Federální komise pro komunikace (FCC) dokonce varuje i před používáním otevřených USB portů v hotelových lobby a na pokojích, protože útok může být celkem snadno veden i přes tento typ nabíječek.

„Juice-jacking, neboli kompromitace chytrého telefonu prostřednictvím nezabezpečeného USB portu je reálná hrozba. I když se nejedná o masově rozšířený typ útoku, je namístě být obezřetný a pokud již musíte dobíjet chytré zařízení ve veřejných prostorech, je dobré dodržet několik základních pravidel, jak to udělat bezpečně,“ uvedl Radek Šichtanc, ředitel bezpečnosti v O2.

Mohlo by vás zajímat

Řešením může být vlastní powerbanku

Podle něj i podle FCC stačí dodržet několik základních pravidel. Veřejným USB portům se v ideálním případě zcela vyhněte. Naopak využít můžete veřejné síťové zásuvky v těchto místech, proto s sebou vždy noste vlastní adaptér i kabel.

Pakliže máte strach, že žádná zásuvka nebude v dosahu, můžete to vyřešit vlastní powerbankou. Ta se hodí prakticky za jakýchkoliv okolností, pořídit můžete menší (do 5 000 mAh), ale i větší s hodnotou 20 000 či 30 000 mAh. Pokud mají dostatek výkonu, můžete s nimi snadno dobít i větší laptop nebo tablet.

Zdroj: FCC, O2


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme