Přejít k hlavnímu obsahu

Nabíjení elektrokola na cestách: síť nabíjecích stanic vás možná překvapí

Josef Mika 05.04.2025
Veřejné nabíjení kol
info ikonka
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

Sezóna začala a mnoho lidí vyráží na cyklovýlety na svých elektrokolech. Řada elektro-cyklistů řeší omezený dojezd související s nabíjení na cestách. Nemusíte se ale bát, Česko má aktuálně největší síť nabíjecích stanic pro elektrokola v celé Evropě. Ukážeme vám, jak nabíječky najít a jak fungují.

Kapitoly článku

Když během cyklistického výletu dojde baterie, může to být problém. Šlapat na elektrokole s vybitou baterií není žádný med, zvlášť pokud jste ještě daleko do domova. Zároveň není moc pohodlné s sebou na kole vláčet těžkou nabíječku nebo dokonce další baterii. Naštěstí doba pokročila a v České republice už máme síť nabíjecích stanic, která je během cyklistické sezóny k dispozici všem.

Mohlo by vás zajímat

Jak najdu nabíjecí stanici

Jeden z prvních způsobů, které každého napadnou, je využít vyhledávání v aplikaci Google mapy nebo Mapy.cz (zadáním hesla „nabíjení elektrokol“ nebo „charge bike“). Výsledky ale většinou nejsou úplné, navíc se do nich často zapletou nabíjecí stanice pro elektroauta. Na pomoc tu však přicházejí výrobci nabíjecích stanic. 

Jedním z nich je firma Powerbox, která dodává univerzální nabíjecí stanice provozovatelům jako jsou obce, restaurace, hotely a další. Chlubí se tím, že letošní sezónu zahajuje už z s více než 530 veřejnými nabíjecími stanicemi. Tvrdí, že u jakékoli cyklotrasy v Česku nyní máte možnost si zdarma dobít elektrokolo a občerstvit se. Díky podpoře většiny krajů v Čechách a na Moravě dochází k výraznému zahušťování sítě nabíjecích stanic. Česká republika se tak stala jednou z nejlépe vybavených zemí v Evropě. 

Mapa nabíjení
info ikonka
Zdroj: Mapy.cz/Powerbox
Powerbox si zaregistroval doménu chargebike.cz, přes kterou se dostanete přímo na jejich mapu nabíjecích míst. Jedná se vlastně o speciální vrstvu na Mapy.cz. Jak je vidět, nabíjecí síť je v ČR už dostatečně hustá.

Společnost Powerbox si zaregistrovala doménu www.chargebike.cz, přes kterou se dostanete přímo na jejich mapu nabíjecích míst. Jedná se vlastně o speciální vrstvu na webu Mapy.cz, případně v aplikaci Mapy.cz. Pokud potřebujete detaily o konkrétní nabíjecí stanici sítě Powerbox, jděte na jejich mapu nabíjecích stanic, klikněte na ikonu konkrétní stanice a zobrazíte si plný detail, včetně aktuálního stavu stanice (v provozu / mimo provoz) a seznamu nejbližších dalších nabíjecích stanic.

Výrobců veřejných nabíjecích stanic pro elektrokola je samozřejmě víc. Designově velmi pěkně vypadají výrobky společnosti ION tech, ve městech narazíte také na nabíjecí stanice Bike Energy společnosti Helios Group, ale žádný další výrobce srovnatelnou mapou nedisponuje.

O mapu nabíjecích míst pro elektrokola nebo elektrokoloběžky se pokouší projekt KdeNabiju.cz. Ta však není zdaleka úplná a také nerozlišuje nabíjecí stanice (kde nepotřebujete vlastní nabíječku) a nabíjecí zásuvku (kde ji naopak většinou mít musíte).

Benefity nabíjecích stanic elektrokol pro cyklisty i provozovatele

Nabíjení
info ikonka
Zdroj: Powerbox
Veřejné nabíječky Powerbox jsou vhodné pro elektrokola pracující s 36V napětím (tedy cca 98% všech elektrokol na našem trhu).

Vhodně umístěná nabíjecí stanice může být plusovým bodem, který provozovateli (obec, restaurace, hotel) přitáhne nové spokojené návštěvníky a zákazníky. Výrobce Powerbox tvrdí, že veřejné nabíjecí stanice by měly být zdarma. Spotřeba elektrické energie na jedno nabití elektrokola totiž činí 1-3 koruny, to znamená, že je poměrně zanedbatelná. A využití nabíječky lze koneckonců podmínit třeba povinnou konzumací v podniku.

Nabíjecí stanice Powerbox navíc standardně nabízí systém pro vzdálený management prostřednictvím vlastního cloudového řešení. Provozovatel zařízení má díky tomu možnost vzdáleného vypnutí a zapnutí nabíjecí stanice a má přehled o aktuální i celkové spotřebě elektrické energie a počtu uživatelů stanice za zvolené období.

Mohlo by vás zajímat

(Elektro)cyklistům zase hustá síť takových nabíječek přináší jistotu pohodlného dojezdu a také jim odpadne nutnost vozit často poměrně těžkou nabíječku nebo náhradní baterii.

Vzhledem k tomu, že u elektrokol bohužel zatím stále neexistuje standard pro nabíjecí konektor (jako třeba USB-C u mobilních telefonů), doporučuje se cyklistům mít s sebou v případě nestandardního nebo málo rozšířeného rozhraní vlastní kabel. Na světě existuje více než 40 různých typů nabíjecích konektorů pro elektrokola, v ČR se setkáme s cca 20 typy. Například na nabíječkách Powerbox se nabízí 12 nejrozšířenějších.

Zdroj: Powerboc.one, www.chargebike.cz, ION tech, Bike Energy


Máte k článku připomínku? Napište nám

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme