Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Nabíjení telefonu: pozor na to, co zapojíte jako první. Opakovaná chyba může váš smartphone zničit

Josef Mika 22.03.2024
Zdroj: ReadyElements/Pixabay

Chytré telefony je třeba nabíjet téměř každý den. Pokud opakovaně nedodržujete správné pořadí zapojování, můžete zařízení trvale poškodit.

Kapitoly článku

Při nabíjení mobilního telefonu nebo jiných zařízení napájených z baterie se můžete dopustit mnoha chyb. Některé již pravděpodobně znáte – proto byste měli vždy používat správné příslušenství a pokud možno nenabíjet zařízení až na plných 100 %.

Jedna z častých chyb se však týká pořadí zapojování, které byste měli před nabíjením dodržet. Ukážeme vám, proč je důležité ho dodržovat.

Dodržujte pořadí zapojování kabelů

Nabíjení smartphonu
Pokud mobilní telefon vždy zapojíte jako první, hrozí riziko poškození v důsledku přepětí.
Zdroj: Freepik

Správné pořadí zapojování kabelu je velmi důležité pro nabíjení chytrých telefonů a všech ostatních zařízení s baterií. Vzpomeňte si: zapojujete nejprve kabel do mobilního telefonu a poté síťový adaptér do zásuvky?

Právě tato chyba totiž může být pro vaše zařízení škodlivá. Například výrobce Huawei upozorňuje, že může dojít ke "ztrátě dat, snížení výkonu, zkrácení životnosti baterie, zamrzání a restartování telefonu, blikání a šumu na obrazovce, poškození obvodů a dalším problémům".

Mohlo by vás zajímat

Důvodem je totiž přepětí. Při zapojení napájecího adaptéru do zásuvky může docházet ke krátkodobým napěťovým špičkám trvajícím několik milisekund. Je to fyzikální jev, kterému nelze moc zabránit – pokud je kabel na druhém konci ve chvíli, kdy zastrkáváte nabíjecí adaptér do zásuvky, již zapojen do nabíjecího rozhraní smartphonu, může přepětí za určitých okolností způsobit poškození zařízení.

Proto byste měli vždy nejprve zapojit síťový adaptér a teprve poté kabel do spotřebiče.

Pořadí je důležité i při odpojování

Nabíjení
Napájecí adaptér by měl být zapojen jako první, ale odpojen jako poslední.
Zdroj: pvproductions/Freepik

Totéž platí i obráceně: když je zařízení nabité, měli byste nejprve odpojit kabel z nabíjecího rozhraní telefonu (většinou USB-C) a teprve poté vytáhnout síťový adaptér ze zásuvky. V opačném případě může opět snadno dojít ke vzniku napěťové špičky.

Čím častěji se této chyby dopouštíte, tím vyšší je riziko následných škod. Pokud tedy každý den zapojujete mobilní telefon v nesprávném pořadí, riskujete, že se sníží životnost baterie a hardwaru. Přepětí často poznáte podle slabého bzučivého zvuku při zapojení zařízení.

Zdroj: Huawei, časopis Chip


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud