Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Nabíjíte telefon správně? Tohle pravidlo si dobře zapamatujte, může vám zachránit mobil

Jakub Fišer 12.06.2024
Zdroj: rawpixel.com / Freepik

Nabíjení telefonu je pro mnohé z vás natolik automatizovaný proces, že by vás ani nenapadlo dělat to jinak. Možná ale, že to jde i lépe, respektive tak, abyste zaručili delší životnost baterie vašeho telefonu. Znáte pravidlo pořadí zapojení do elektřiny?

Kapitoly článku

Jak správně nabíjet telefon?

Položte si následující otázku: když jdete nabíjet váš telefon, zapojujete první kabel do telefonu a až poté adaptér do elektřiny, nebo naopak, tedy první adaptér a koncovku kabelu do telefonu až posléze?

Správné pořadí zapojování kabelu je pro nabíjení smartphonů a jakýchkoli jiných zařízení s baterií velmi důležité. Této palčivé otázce se věnuje hned několik odborníků na internetu, své pravidelné varování vydává čínská značka Huawei. A jak je to tedy správně?

Mohlo by vás zajímat

„Pokud do telefonu nejprve zapojíte datový kabel, může v okamžiku připojení napájení vzniknout velký impulz a nadměrné přepětí může telefon poškodit. Pokud se nejprve zapojí do zásuvky a poté se připojí telefon, nelze sice přepětí eliminovat, ale do jisté míry lze zabránit přímému kontaktu přepětí s telefonem,“ vysvětluje Huawei.

Problematické je tedy právě elektrické přepětí, které může vzniknout při nabíjení a nevratně poškodit telefon. Přepětí, známé také jako přechodné pulzní napětí, znamená překročení normálního provozního napětí a je to také přechodný proud v obvodu, který trvá jednu miliontinu sekundy.

Nabíjení podle Huawei
Zdroj: se svolením Huawei

Co dělat proti přepětí?

Řešením dle mnoha expertů může být například nákup speciální zásuvky, která nabízí ochranu proti přepětí. Ta reguluje provozní napětí a zaručuje, že do výstupu míří přesně tolik elektřiny, kolik je potřeba.

Pokud takovou zásuvku doma nemáte, nemusíte klesat na mysli. Je však důležité držet se alespoň základního pravidla zmíněného výše, tedy nabíjet telefon až po zapojení adaptéru do zásuvky. Poděkuje vám za to především baterie v telefonu, která nebude muset čelit tolik vysokému napětí, které může způsobit přepětí.

Zdroj: Huawei, Kaiwin Leung


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme