Přejít k hlavnímu obsahu

Národní muzeum

Martin Kučera 09.12.2018

Mezi hlavní akce oslav stého výročí vzniku Československa patřilo slavnostní otevření historické budovy Národního muzea v Praze po jejím sedmiletém uzavření. O prohlídku rekonstruované budovy a dvou výstav (k výročí 100 let vzniku republiky a 200 let od založení muzea), které jsou v jeho prostorách instalovány, je velký zájem a dlouhému čekání před vstupem se obvykle nevyhnete. ("Plná verze - Chip 01/2019.")

Pojďte si bez fronty dalších zájemců prohlédnout nejen exteriéry, ale i interiéry jedné z nejkrásnějších budov v Praze - Národního muzea.

Přesto, že CD-ROM Národní muzeum - architektura, výzdoba vznikalo již před patnácti lety, je jeho užitná hodnota stále vysoká a nabízí velmi zajímavé textové i obrazové informace. Při jeho procházení se např. dozvíte, že už 15. dubna 1818 bylo slavnostním provoláním založeno Vlastenecké muzeum. Prvním stálým sídlem muzea se stal v roce 1819 Štemberský palác, v roce 1846 se potom muzeum stěhovalo do větších prostor Nostického paláce. Teprve v roce 1864 se rozběhl dlouholetý proces přípravy a následně výstavby dnešní historické budovy Národního muzea. Co vše s tím souviselo, kdo navrhoval budovu a její výzdobu, čí návrh nakonec zvítězil a jak probíhala vlastní výstavba, to vše se dozvíte postupným procházením tohoto CD. Hlavní náplní CD jsou ale informace a fotografie Národního muzea a jeho uměleckých prvků. Uvidíte je sice ve stavu před novodobou rekonstrukcí, ale při následné návštěvě muzea potom můžete porovnat jejich restaurovanou podobu a ocenit, jak byla náročná rekonstrukce úspěšná. Aplikace je připravena i v dalších dvou dalších jazykových mutacích - anglické a německé. Může tak sloužit i k procvičení odborné terminologie v těchto jazycích.

Ovládání programu je lehce netradiční. Hlavní ovládací prvky najdete na pravé straně aktivního okna aplikace, jehož velikost je ale pevně definována a nelze ji měnit. Po stisku klávesy »Esc« se zobrazí pouze aktivní okno aplikace. Ovládání pro „listování“ textem nebo fotografiemi najdete vždy u jednotlivých přehledů.

  • Plná verze
  • Uveřejněno na Chip DVD 01/2019
  • Jazyk: česky
  • Windows XP/Vista/7/8/10 (32/64 bit)
  • Bez registrace

Časově neomezená plná verze programu v ceně 250 korun bez možnosti updatu a technické podpory. Licence je určena pro jeden nekomerční počítač a nesmí být dále distribuována nebo prodávána.

Prohlížení alba fotografií je jednou ze tří hlavních forem prezentace obsahu CD. Album lze procházet klikáním na ikony « či » postupně nebo zapsáním konkrétního čísla do okénka čítače rovnou na fotografii s daným pořadovým číslem. Pokud obrázek zvoleného čísla neexistuje, zobrazí se nejbližší možný. Druhou formou prohlížení jsou schémata budovy, kde je pomocí červených čísel zobrazeno umístění některé z byst, soch či jiné architektonické výzdoby. Po najetí myši na toto číslo se zobrazí popis zvolené výzdoby. Pokud k dané položce existuje i fotografie, zobrazí se po kliknutí myši objekt na celou plochu okna. Dalším kliknutím se vrátíte do zvoleného schématu. Třetí formou prohlížení je zobrazování bohaté textové části aplikace. U jednotlivých kapitol si lze prohlížet fotografie, které se k dané kapitole váží obdobným způsobem jako u alba, nebo si zobrazovat jednotlivé fotografie aktivací zvýrazněných hesel textu. Zpět k textu se vrátíte ikonou +.

Představený CD-ROM Národní muzeum - architektura, výzdoba pochází z autorské CD série sdružení EDU-Art (dříve DIG-Art). Hlavními osobami sdružení byly akademický sochař a restaurátor Andrej Šumbera a Ing. Zdeněk Proks. I když toto sdružení již nevyvíjí aktivní činnost, jeho tituly patří k těm, jejichž informační hodnota je dlouhodobá. Proto jsme se rozhodli tento (a příští rok i další) CD sdružení do Chipu zařadit a věříme, že i přes jejich „retro“ ovládání vám nabídne mnoho zajímavých informací.

Seznam všech plných verzí v Chipu 01/2019

Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud