Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Nástroj AI identifikuje riziko srdečního záchvatu: varování s velkým předstihem

Jiří Palyza 07.05.2021

Celý svět usilovně bojuje s dopady pandemie Covidu-19. A skoro to vypadá, že na ostatní choroby, k jejichž léčení byly zdravotnické systémy doposud vybudovány, už nezbývá čas a kapacity. Je proto dobré, že s využitím moderních technologií se i přes složitou dnešní situaci v Evropě pokračuje s léčením ostatních vážnějších chorob.

V britském zdravotnickém systému NHS (United Kingdom National Health Service) je připraveno plošné nasazení nástroje umělé inteligence, který dokáže identifikovat osoby ohrožené infarktem. Systém zvládne varovat více než rok před tím, než skutečně k infarktu dojde. Metoda získala v březnu akreditaci CE a nyní je připravena k nasazení ve Velké Británii a Evropě.

Nástroj CaRi-Heart vyvinutý společností Caristo Diagnostics a spolufinancovaný nadací British Heart Foundation (BHF), předpovídá možné srdeční onemocnění pomocí analýzy rutinních snímků srdce, pořízených výpočetní tomografií CT.

Vlastní metoda funguje na principu vyhodnocování snímků tepen, které by se mohly ucpat a způsobit tak infarkt. Jsou vyhledávána místa, která jsou odborníky doslova označena jako „tikající časovaná bomba“. Při zpracování CT snímků srdce technologie umělé inteligence vytváří skóre tzv. "Fat attenuation" indexu (FAI-Score), které přesně měří výskyty zánětu krevních cév v srdci a kolem něj. Právě tento zánět totiž může podle dlouhodobých studií nakonec vést k infarktu.

Osobám, u kterých bylo vysoké riziko budoucího infarktu identifikováno, lze poté podat léky „šité na míru“. Je možné je dále podrobněji sledovat, aby se zabránilo situaci, která by mohla ohrozit jejich život.

CaRi-Heart: technologie je univerzální, není nutné měnit stávající výbavu

ct

Nově vyvinutá metoda analýzy britských vědců nenutí nemocnice k pořizování nových přístrojů. | Zdroj: Bokskapet/Pixabay

Tvůrci technologie potvrzují její univerzálnost a možnost okamžitého použití. Analýzu CaRi-Heart lze totiž provést na jakémkoli CT vyšetření srdce. Kliniky a nemocnice nepotřebují měnit vybavení a pacienti nepotřebují další nové testy. Právě nekompatibilita podobných nástrojů se stávajícími prostředky totiž byla doposud pro každou nemocnici včetně českých doslova noční můrou. Lékař, který pacienta vyšetřuje, obdrží na základě pacientova CT jeho osobní FAI skóre a identifikaci srdečního rizika pro vedení léčby.

Vědeckou práci, která je základem nové metody, zpracovali výzkumníci Britské nadace srdce na Oxfordské univerzitě. Tato technologie byla dále ověřena ve studii BHF se čtyřmi tisíci pacientů. Ti byli po úvodní CT angiografii sledováni v průběhu devíti let.

Studie zjistila, že osoby s abnormálním indexem FAI měly až několikanásobně vyšší pravděpodobnost úmrtí na infarkt v následujících devíti letech, ve srovnání s lidmi s normálními hodnotami FAI. Studie také ukázala, že nejméně jedna třetina pacientů, kteří byli po CT angiografii zařazeni do stupně nízkorizikových pacientů, byla po vyhodnocení jejich CT aplikací CaRi-Heart přeřazena do skupin s vyšším rizikem.

Nyní vědci zkoumají způsoby, jak pomocí této technologie analýzy rutinních CT snímků také lépe předvídat riziko vzniku cévní mozkové příhody a cukrovky. Vyvíjejí také nástroje AI ke specifické identifikaci pacientů s Covid-19, u kterých je vysoké riziko budoucího infarktu nebo mozkové mrtvice.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme