Přejít k hlavnímu obsahu

Navigace GPS se často odchyluje v určení polohy: věděli jste, proč tak často chybuje?

Jiří Palyza 22.07.2024
info ikonka
Zdroj: Freepik

Odchylka v přesnosti lokalizace pomocí GPS v mobilním telefonu, navigaci nebo chytrých hodinkách může způsobit nesprávné zobrazení vaší polohy. Jaké vlivy tento problém ještě zhoršují a jak se tomu můžete vyhnout?

Kapitoly článku

Pokud vás navigace klame, smartphone ukazuje špatnou polohu nebo fitness tracker zaznamenává nesprávné údaje, může to být způsobeno odchylkou lokalizace, takzvaným driftem GPS. Problémy s lokalizací zařízení mohou způsobit různé faktory.

Drift GPS je stav, kdy se poloha určená přijímačem GPS odchyluje od vaší skutečné polohy. Dnešní chytré telefony se obvykle snaží zlepšit přesnost signálu GPS pomocí dat Bluetooth, mobilního telefonu a sítě Wi-Fi. Přesto jsou často o několik metrů mimo.

Pokud je příjem špatný, může být někdy ukazatel naší polohy umístěn na zcela jiném místě. Často se také stává, že například Mapy Google během navigace zobrazují šipku nesprávně a posílají uživatele úplně jiným směrem.
 

Mohlo by vás zajímat

Drift GPS je způsoben především faktory prostředí, které ovlivňují přerušení signálu. Špatný příjem je způsoben např.:

  • umístěním uvnitř budov,
  • výskytem v hustě zastavěných oblastech s vysokými budovami,
  • pohybem v husté skupině lidí,
  • umístěním na zastávkách metra,
  • pobytem v hustých lesích.

Často pomáhá chvíli počkat, než se signál ustálí. V jiných případech může pomoci kalibrace GPS.

Proč moje pozice na mapě skáče?

Navigace na kole
info ikonka
Zdroj: Will Truettner/Unsplash
Odchylky v navigaci mohou vést například k chybně udané celkové vzdálenosti, kterou jsme ujeli na kole či nachodili pěšky. Zvlášť nepřesné může být určování polohy pomocí GPS uvnitř budov.

Často se můžete setkat s efektem, že poloha na mapě divoce skáče sem a tam, i když jste stále na stejném místě. To může vést ke zkresleným měřením například při fitness aktivitách. Může se tak stát, že se během túry zobrazí výrazně více kilometrů, než kolik jste skutečně našlapali.

Výrobce Garmin uvádí u svých sportovních hodinek přesnost kolem tří metrů v 95 procentech případů. Vzhledem k běžnému driftu GPS lze počítat při pohybu až se 180 metry odchylky za minutu, a to i v případě, že si děláte přestávku a jste neustále na stejné pozici. Pokud je příjem GPS obzvláště slabý, může být nesprávně zaznamenaná vzdálenost ještě vyšší.
 

Mohlo by vás zajímat

Garmin proto doporučuje při používání fitness trackeru minimalizovat negativní vlivy prostředí na signál GPS. Před zahájením záznamu aktivity je ideální počkat po dobu dvou až pěti minut, aby se signál GPS stabilizoval.

Pokud si během sportovních aktivit, které sledujete, děláte pauzy, dává smysl pozastavit jejich záznam. Nebo v případě potřeby aktivovat funkci automatického pozastavení sledování měřené činnosti.

Zdroj: Roam
 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme