Přejít k hlavnímu obsahu

Nebezpečné a zbytečné: tuto aplikaci ve svém telefonu nepotřebujete, je navíc

Josef Mika 25.04.2024
info ikonka
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

QR kódy se nacházejí všude a umožňují rychlý přístup na webové stránky. Dedikované aplikace pro skenování k tomu ale nutně nepotřebujete. Navíc mohou být nebezpečné.

Kapitoly článku

V Google Play jsou stále znovu a znovu zveřejňovány nebezpečné a škodlivé aplikace. Zdá se, že podvodníci si obzvláště oblíbili aplikace pro čtení čárových a QR kódů. Je jich k dispozici ke stažení spousta a jsou zpravidla zdarma.

V minulosti se například podařilo odhalit skener Lavabird, který po aktualizaci na chytrých telefonech zobrazoval invazivní reklamy. V té době si aplikaci nainstalovalo již více než 10 milionů uživatelů.

Během pandemie koronaviru jste museli často skenovat QR kód, abyste se pohodlně zaregistrovali v restauracích nebo na jiných veřejných místech nebo jednoduše získali doklad o očkování na mobilním telefonu. Od té doby se objevila skutečná záplava bezplatných aplikací.

Jejich stahování a instalace je však často nejen nebezpečné, ale také zcela zbytečné, protože většina moderních smartphonů již má skener integrovaný ve vlastní aplikaci fotoaparátu – bohužel ne každý uživatel o tom ví.

QR kódy: Skener máte často už předinstalovaný

Aplikace pro skenování QR
info ikonka
Zdroj: Google Play
Množství čteček QR kódů v Google Play je až zarážející.

Samostatný skener pro QR kódy dnes již není téměř nutný. Většina chytrých telefonů s Androidem verze 9.0 nebo vyšší jej již má zabudovaný v systémovém fotoaparátu. Stačí spustit fotoaparát a přisunout jej dostatečně blízko ke kódu QR a kód se automaticky rozpozná.

Pokud máte starší mobilní telefon se systémem Android, který tuto funkci ještě nemá integrovanou, je vhodné použít například skener QR a čárových kódů od Teacapps. Aplikace sice není bez reklam, ale díky dobrým doplňkovým funkcím je pro občasné přečtení QR kódu naprosto dostačující.

Mohlo by vás zajímat

V případě iPhonu je celá věc také velmi snadná a prostředky dodává Apple standardně v iOS: na domovské obrazovce otevřete aplikaci fotoaparátu a vyberte zadní fotoaparát. Vyhledávač QR kódů automaticky najde černobílá pole a vyskakovací okno vám zobrazí náhled odkazu a umožní přepnout do prohlížeče Safari.

Skenování čárových kódů: tyto aplikace jsou důvěryhodné

Google Lens
info ikonka
Zdroj: Google Lens
Google Lens dokáže spolehlivě rozpoznat nejen QR kódy, ale i text na fotografiích.

Další aplikací, která nejen skenuje čárové a QR kódy, ale umí také analyzovat obrázky a překládat do jiných jazyků, je Google Lens.

Stejně jako u všech produktů Google však i zde vyvstává otázka ochrany dat – pokud z ní máte obavy, raději aplikaci nepoužívejte, i když u mobilního telefonu se systémem Android to pravděpodobně nebude problém.

V případě pochybností raději neinstalujte

Vzhledem k velkému množství aplikací pro snímání QR kódů se se pochybná aplikace ztratí a spousta jich je načtena a nainstalována. Mnoho nástrojů pochází oklikou od stejných výrobců – to samo o sobě vypovídá o podivném obchodním modelu. Naštěstí většina moderních mobilních telefonů dnes tuto funkci již ovládá díky výbavě operačního systému. Pokud máte pochybnosti, je lepší se dodatečným aplikacím vyhnout a zadávat odkazy ručně, i když je to o něco složitější.

Zdroj: Google Play


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme