Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Nebezpečné zranitelnosti Androidu – týká se to i vás? Zkontrolujte si svůj mobil

Jiří Palyza 11.09.2023
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Google varuje uživatele Androidu před bezpečnostními chybami v několika verzích mobilního systému. O co vlastně jde a jak se rizikům co nejlépe vyhnout.

Kapitoly článku

Ve svém nejnovějším vydaní bezpečnostního bulletinu Google upozorňuje na bezpečnostní zranitelnosti uživatele smartphonů, kteří mají na svých zařízeních instalované verze Android 11, 12, 12L a 13. Detailněji se věnuje především jedné ze zranitelností, která je klasifikována jako obzvlášť kritická.

Zneužitím zranitelnosti útočníci mohou na smartphone oběti instalovat škodlivý kód. Podle informací společnosti Google je zvlášť nebezpečná skutečnost, že to ani nevyžaduje vyšší úroveň uživatelských práv. Zločinci tak mohou nejen napáchat velké škody na napadeném zařízení, ale také nad ním získat plnou kontrolu.

Zřejmě z důvodu obav z aktivního útoku Google neuvádí podrobnější informace o tom, které ze tří zranitelností, klasifikovaných úrovní "kritická" (CVE-2023-35658, CVE-2023-35673, CVE-2023-35681), se to týká.

Bezpečností chyby Androidu: jak zjistíte, zda se to týká i vás?

Logo Androidu vedle smartphonu
Google v současných dnech varuje před zranitelnostmi v několika verzích mobilního systému Android.
Zdroj: Azamat E/Unsplash

Podle nejnovějších informací Googlu je další zranitelnost s klasifikací rizika "vysoké" (CVE-2023-35674) už aktivně zneužívána útočníky. Kybernetičtí zločinci mohou tuto bezpečnostní mezeru zneužít k zajištění vyšších uživatelských práv a následně způsobit na napadeném smartphonu další škody.

Mohlo by vás zajímat

Důležité pro uživatele Androidu je urychleně zkontrolovat své zařízení a zjistit, jaká verze mobilního operačního systému je instalována.

Najdete to v části "Nastavení", "Informace o telefonu", "Informace o softwaru". Zde by měl být úplně dole uveden aktuální instalovaný update Androidu. Ten by měl být z 1. nebo 5. září. Pokud nemáte některý z nejnovějších modelů smartphonů Samsung Galaxy, budete se možná muset obrnit trpělivostí a vyčkat, než budou nejnovější záplaty pro vaši verzi systému a typ smartphonu k dispozici.

Zdroj: Android Security Bulletin


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud