Přejít k hlavnímu obsahu

Nebezpečný Portál občana? Podvodníci si vyhlédli jednoduchý cíl, buďte na pozoru

Jakub Fišer 07.05.2024
info ikonka
Zdroj: Freepik

Internetoví podvodníci si vyhlédli nový cíl. Nepozorné uživatele mohou správně zacílenou reklamou dostat na falešné stránky, které se až nápadně podobají státnímu Portálu občana. Riziko je v takovém případě obrovské, protože nic netušící uživatel tím riskuje ztrátu extrémně citlivých osobních údajů, jako je heslo do datové schránky nebo přihlašovací údaje k internetové bance.

Kapitoly článku

Podvodný „Portál občana“

Před novými útoky podvodníků varuje na síti X bankéř Petr Drozdík. Ten přímo ve vyhledávači Google narazil na podvodné výsledky vyhledávání, které se vydávají za webové stránky Portál občana, respektive Identita občana.

Pokud nevíte, to jsou oficiální stránky státní správy, přes které může každý občan spravovat své doklady, přistupovat k datové schránce, anebo vyřizovat základní i pokročilou komunikaci se státem. Navíc, a to je důležité, se k Portálu občana lze přihlašovat přes bankovní identitu. Pokud se tedy spletete a vstoupíte na podvodnou stránku, můžete bez vašeho vědomí sdělit šmejdům přihlašovací údaje ke svému internetovému bankovnictví.

Falešná doména je velký problém

Princip, jakým podvodníci benefitují z tohoto triku, je vlastně jednoduchý. Nakoupí si falešné domény, například „osmasitaobcana.com“ nebo „oplasitaobcana.com“, a zaplatí i reklamu na Googlu. Díky tomu tyto odkazy vyskakují velmi vysoko ve vyhledávání, na 1. až 10. pozici, je to různé.

Google zřejmě tyto odkazy nijak zvlášť nekontroluje, jinak by totiž zjistil, že se jedná o podvržené stránky. Podle Digitální a informační agentury (DIA) navíc tyto odkazy nemají ve vyhledávání nijak velkou váhu, protože stát průběžně monitoruje podobné výsledky vyhledávání a cokoliv podezřelého ihned nahlašuje.

Mohlo by vás zajímat

Přesto nelze vyloučit, že by se na tento typ podvodu nemohl někdo chytit. Dbejte proto zvýšené obezřetnosti a pokud k Portálu občana přistupujete z vyhledávače, nikdy neberte v potaz výsledky, které jsou tučným písmem označeny jako „sponzorované“.

Zdroj: Digitální a informační agentura


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme