Přejít k hlavnímu obsahu

To nechcete: tři metody, kterými cizí lidé sledují váš mobil – jak tomu zamezit

Jiří Palyza 31.01.2024
info ikonka
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Mobilní telefon si zpravidla bereme všude s sebou. Díky tomu nás ostatní lidé mohou snadno a kdykoliv vystopovat, a to pomocí GPS. Dá se tomu ale zabránit.

Kapitoly článku

Když vás nějaká aplikace nebo webová stránka požádá o svolení se sdílením údajů o poloze, může to na první pohled vypadat normálně a většina uživatelů už tomu ani nevěnuje větší pozornost. Neoprávněné osoby ale takové údaje mohou zneužít k lokalizaci vašeho mobilního telefonu, a to i anonymně.

I když byl nebo je váš smartphone sledován, nemusí to hned znamenat, že jste na svou ochranu nedávali dostatečně pozor. Zločinci používají různé metody, jak mobilní telefony nepozorovaně lokalizovat, tedy tak, že o tom uživatelé vůbec nemusejí vědět. Podíváme se na tři z nich.

Cizí lidé lokalizují mobilní telefony ostatních: jak to dělají?

Terč zobrazený na displeji mobilu
info ikonka
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)
Prostřednictvím mobilního telefonu můžete být sledováni prakticky kdykoliv.

Chytré telefony jsou dnes našimi stálými společníky. A hackeři vědí, že ve svých zařízeních uchováváte spoustu osobních a citlivých údajů. Sledování mobilních telefonů může být prvním krokem pro následný přístup k těmto údajům.

Anonymní sledování mobilního telefonu odhalí především vaši stálou polohu. Kromě toho mohou hackeři pomocí špionážního softwaru vyčíst z vašeho chytrého telefonu celou řadu informací.

Existují různé způsoby, jak anonymně lokalizovat mobilní telefon a získat k němu přístup:

Služby pro sledování mobilních telefonů: některé služby umožňují sledování mobilních telefonů po registraci. Na sledovaný smartphone je zaslána textová zpráva, na kterou je třeba odpovědět. Poté dojde k aktivaci funkce sledování. Operátoři mohou také používat "tiché SMS", které určí vaši polohu s přesností na 100 metrů, a to bez vašeho vědomí.

Sledování pomocí aplikací: na sledovaný mobilní telefon je potřeba instalovat speciální aplikaci, která dokáže určit polohu.

Špionážní aplikace: tyto typy aplikací jsou speciálně navrženy pro sledování mobilních telefonů, často sledovací funkci skrývají a maskují se jako jiné aplikace. Bývá také obtížné takové aplikace z mobilního telefonu odstranit. Dejte proto velký pozor na to, abyste nové aplikace instalovali pouze z důvěryhodných zdrojů, a to nejlépe z oficiálních platforem, tzv. "obchodů" s aplikacemi.

Jak poté funguje sledování mobilního telefonu? Smartphony se sledují především v případech, kdy mají hackeři přístup k údajům GPS. Polohu zařízení lze poté určit s přesností na 10 metrů.

Opatření proti sledování smartphonu

Mobilní aplikace Tracking Detect Pro
info ikonka
Zdroj: Tracker Detect Pro
Aplikace Tracker Detect Pro hledá trackery (lokátory) v okolí a chrání tak vaše soukromí.
Mobilní aplikace Detektor sledování
info ikonka
Zdroj: Detektor sledování
Vyzkoušet můžete i aplikaci Detektor sledování přímo od Applu. Podobnou aplikaci výrobce nabízí i pro uživatele Androidu. Ta ale vyhledává pouze sledovací zařízení, která jsou kompatibilní se sítí "Find My" společnosti Apple.

Jakékoliv sledování mobilního telefonu bez souhlasu jeho majitele je nezákonné a jde o závažný zásah do soukromí. Existují případy, kdy to možné je, například při důvodném podezření na páchání trestné činnosti nebo pátrání po odcizených zařízeních. Specifickým případem jsou také různé nástroje rodičovské kontroly, které mohou na sledovaném zařízení (zpravidla dítěte) kontrolovat a omezovat různé aktivity.

Před sledováním smartphonu se můžete chránit různými způsoby. Stačí provést několik nastavení, která nežádoucí lokalizaci vašeho mobilního telefonu zabrání:

  • Schvalujte povolení o sledování polohy zařízení pro každou aplikaci zvlášť, neudělujte obecná schválení.
     
  • Schvalujte sdílení polohy pouze v případech, kdy je to nezbytně nutné pro použití aplikace, například vyhledávání a orientace v Mapách Google, navigace ve Waze apod.

Mohlo by vás zajímat

  • Ujistěte se, že používáte bezpečnou metodu odemykání mobilního telefonu, aby cizí lidé ve vašem okolí nemohli do zařízení jednoduše instalovat špionážní aplikace.
     
  • Pokud nechcete být vůbec sledováni, pomůže jedině deaktivace veškerých konektivit a GPS, nebo ještě lépe vypnutí telefonu. Pak by neměly fungovat ani "tiché textové zprávy" od operátora.

Základem ale je věnovat pozornost různým oprávněním, udělovaným aplikacím při instalaci nebo krátce po jejich prvním spuštění. Pokud sdílení polohy nesouvisí s jejich fungování a funkcemi, které mají poskytovat, je dobré zachovat zdravou nedůvěru. Typickým příkladem byly aplikace svítilen, které po uživatelích žádaly povolení ke sdílení polohy.

Zdroj: Readers Digest, Cybernews


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme