Projevuje se to nejen na nižších tržbách obchodů, často také v pořizování spotřebičů a řešení, které mají nižší energetické nároky. Některá ze zařízení navíc přispějí k přeměně vaší domácnosti ve smart home. Neutratíte za ně majlant, hodí se v celém bytě či domu, zpříjemní bydlení a usnadní ovládání spotřebičů.
Stále více zařízení, která se objevují na trhu, mají funkce pro chytré ovládání. Pomocí jediné aplikace můžete například ovládat teplotu a osvětlení ve všech místnostech, nebo si pustit svůj oblíbený playlist v obývacím pokoji třeba z kuchyně.
K tomu samozřejmě budete potřebovat vhodné vybavení, které ale nemusí být vždy drahé nebo složitě instalované. Podíváme se na tři praktické gadgety, s nimiž můžete během chvilky proměnit svůj domov v chytrou domácnost.
Zařízení, která vám zpříjemní bydlení
Chytré ovládání světla
Na trhu je v oblasti chytrého osvětlení k dispozici spousta zařízení, jejichž prostřednictvím lze vytvořit celkové řešení osvětlení s bohatými možnostmi vzdáleného ovládání. | Zdroj: HeikoAL/Pixabay
Pomocí chytrých vypínačů můžete ovládat světlo v celém domě nebo bytě z pohodlí pohovky. To platí i pro žárovky, které nemají "chytré" funkce. Kromě vypínače budete potřebovat pouze speciální aplikaci, pomocí které můžete světlo ovládat prostřednictvím telefonu nebo tabletu.
Ve většině případů spínače světla nabízejí i další funkce, například hlasové ovládání nebo funkci stmívání, kterou lze využít k úspoře elektrické energie. A pokud je vypínač součástí celkového řešení včetně světelného zdroje, lze nastavovat i barvu světla nebo různé světelné efekty například pro ambientní osvětlení.
Z této oblasti můžeme doporučit například řešení Philips Hue, Meross nebo Eve Light Switch.
Chytré zásuvky
Zatímco se ještě pomalu probíráte ze spánku, dálkově zapnutý kávovar už prosycuje váš příbytek vůní čerstvé kávy. | Zdroj: funsworks/Pixabay
Na rozdíl od vypínačů světelných zdrojů, případně kompletní světelné instalace, je použití inteligentních zásuvek ještě jednodušší. Stačí je pouze zapojit do stávajících pevných zásuvek a hned můžete připojené zařízení ovládat pomocí příslušné aplikace. V závislosti na modelu chytré zásuvky mohou zapínat a vypínat připojený elektrický spotřebič, nebo dokonce měřit jeho energetickou spotřebu.
Zvlášť oblíbeným produktem z této oblasti je levná, bezdrátově ovládaná zásuvka TRÅDFRI, která je k dostání v obchodech IKEA. Dá se využít k zapínání a vypínání menších domácích spotřebičů, jakými jsou například stolní lampy, nebo kávovary. Celkem můžete připojit až deset svítidel nebo menších zařízení, které lze ovládat současně prostřednictvím aplikace IKEA Home Smart.
Z této oblasti lze také doporučit zásuvky TP-Link Tapo Smart Wi-Fi, které lze připojit k zařízení Amazon Alexa a ovládat je jeho prostřednictvím.
Dálkové spínaní mechanických vypínačů
Problém ale může nastat u spotřebičů, například kávovarů, které nelze zapnout přes zásuvku, ale pouze stisknutím tlačítka. I pro takové případy ale existuje řešení. Takzvaný SwitchBot, malý spínací robot, mačká mechanická tlačítka za vás. Ovládáte jej pomocí aplikace, což vám umožňuje vzdáleně zapínat mechanické spínače různých zařízení, včetně kuchyňských spotřebičů, nebo například počítače.
Zdroj: IKEA, Alza, Mall, Philips, Amazon