Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Nejlepší bezplatné nástroje pro střih videa: s nimi bude zpracování letních snímků hračkou

Jiří Palyza 07.09.2023
Zdroj: James McKinven/Unsplash

Správný střih dokáže povýšit někdy nudná a zdlouhavá videa na atraktivní podívanou. Upravovat videa lze zcela zdarma a pokud budete mít během blížících se podzimních dnů chvilku času, určitě to stojí za to. Nabízíme přehled šesti praktických programů, které vám to usnadní.

Kapitoly článku

Nekonečné záběry okolní krajiny z jedoucího vozu, různorodá architektura navštívených měst nebo záběry vodní hladiny zleva doprava. Kdo by neznal dovolenkovou klasiku. Spolu se zážitky si přivážíme hodiny videí, která bez následného zpracování mohou být nudnou podívanou, nelákající k opětovnému shlédnutí. Vhodným střihem ale lze natočeným snímkům dodat spád a celkový dojem bude hned o něčem jiném.

1. Windows Movie Maker: dlouholetá klasika

Nástroj může nabídnout jednoduché ovládání a přehledné uživatelské rozhraní. Přestože jde o favorita z uživatelského hlediska, je fér upozornit na skutečnost, že nástroj už není delší dobu vyvíjen. Nemusí tedy být aktuální z hlediska podpory rozlišení, formátů a platforem.


Výhody: Nevýhody

velmi jednoduché ovládání už delší dobu není nadále vyvíjen

stále funguje i pod Windows 10 zastaralá podpora formátů

2. Da Vinci Resolve

Program DaVinciResolve
DaVinci Resolve: bezplatný program, umožňující profesionální střih videa.
Zdroj: DaVinci Resolve

Pokud nechcete utrácet za Adobe Premiere nebo jiný profesionální software pro střih videa, doporučujeme prozkoumat DaVinci Resolve. Umožňuje provádět profesionální střih videa na velmi vysoké úrovni. Oproti zakoupené verzi se musíte obejít pouze bez úpravy 3D videa a některých efektů. Jinak se můžete při úpravě videa vyřádit, a to v HD kvalitě na několika zvukových a video stopách, a využívat mnoho podporovaných formátů.


Výhody: Nevýhody:

bezplatný nástroj profesionální úrovně není možná úprava 3D efektů

kompletní sada nástrojů časově náročnější zaučení

3. Shotcut – skutečně dobrá alternativa

Video editační program Shotcut
Shotcut: dobrý nástroj pro práci s videi a možností použití filtrů a různých efektů.
Zdroj: Shotcut

Pro menší soukromé projekty můžeme doporučit také freewarový nástroj Shotcut. Poradí si s moderními kodeky a HD materiálem a nabízí možnosti úprav s více stopami, jednoduché prolínání a efekty.


Výhody: Nevýhody:

rychlý a efektivní nemá integrované nahrávání obrazovky

široká podpora formátů

4. VSDC Free Video Editor – špičkové zpracování videa

VSDC editor a jeho uživatelské rozhraní
VSDC Free Video Editor: Úprava a zpracování videa téměř na profesionální úrovni.
Zdroj: VSDC Free Video Editor

Bezplatný, ale přesto velmi výkonný: VSDC Free Video Editor je také plnohodnotným programem pro střih a úpravu videa, který svými funkcemi rozhodně může konkurovat placeným nástrojům.

Software si poradí s téměř jakýmkoli formátem a nabízí od jednoduchých úprav až po složité korekce obrazu téměř vše, co byste mohli od softwaru pro úpravu videa chtít. Pokud chcete stříhat několik videí za sebou, máte k dispozici také vhodné možnosti prolínání, jako jsou křížové přechody nebo transformace. S programem "VSDC Free Video Editor" mohou běžní uživatelé provádět všechny základní úpravy videa zcela zdarma.


Výhody: Nevýhody:

široká nabídka funkcí bezplatná verze má omezené možnosti

5. Lightworks – má zkušenosti z Holywoodu

Na seznamu nejlepších programů pro střih videa rozhodně nemůže chybět profesionální nástroj Lightworks, který má na svědomí i některé filmové trháky jako Shutter Island, Pulp Fiction nebo Mission Impossible. Software je k dispozici ve verzi Pro, která je ale drahá a stojí 389,99 USD.

I bezplatná verze ale nabízí všechny nástroje potřebné pro profesionální střih videa. To je na trhu s freewarem téměř unikátní. Bezplatná verze je při exportu hotových videoklipů primárně ořezaná, ale na Vimeo můžete exportovat v plném HD rozlišení – to by mohlo většině uživatelů naprosto stačit.


Výhody: Nevýhody:

lze importovat mnoho formátů free verze je výrazně omezená

skvělé efekty v reálném čase

6. Simple Video Cutter

Simple video cutter je snadno použitelný program, který vám pomůže s jednoduchými úkoly při úpravě videa. Zejména pokud chcete z velké sbírky videí vyjmout jednotlivé scény a uložit je samostatně, je Simple video cutter přesně pro vás. Díky přehlednému uživatelskému rozhraní se v něm ihned zorientujete a můžete začít pracovat i bez větších znalostí.


Výhody:

velmi uživatelsky přívětivý

jednoduchý a rychlý

 • 1

  Windows Movie Maker 2012 v16.4.3528.0331
  CHIP hodnotí: Velmi dobrý
  Bezplatný program od Microsoftu je oblíbená klasika pro jednoduchý střih filmů. Microsoft už jej oficiálně nenabízí, místo něj doporučuje aplikaci Fotky. Windows Movie Maker lze stáhnout z alternativních zdrojů.

 • 2

  DaVinci Resolve 18.5.1
  CHIP hodnotí: Velmi dobrý
  Pomocí bezplatného editačního softwaru „DaVinci Resolve“ můžete upravovat svá videa a používat stejný nástroj, s jakým se pracuje při střihu velkých filmů.

  www.blackmagicdesign.com/products/davinciresolve/

 • 3

  Shotcut 23.07.29
  CHIP hodnotí: Dobrý
  Bezplatný editor videa Shotcut stříhá videa, vylepšuje klipy přidáním efektů nebo převádí nahrávky do vhodného formátu.

  www.shotcutapp.com/download/

 • 4

  VSDC Free Video Editor 8.1.3
  CHIP hodnotí: Dobrý
  Vynikající editor videa pro Windows s mnoha funkcemi. Nabízí střih a úpravu videa téměř na profesionální úrovni, některé funkce jsou ale placené.

  www.videosoftdev.com/

 • 5

  Lightworks 2023.1.141770
  CHIP hodnotí: Velmi dobrý
  Profesionální program pro střih videa Lightworks v bezplatné verzi: pomocí tohoto střihového softwaru už bylo zpracováno mnoho hollywoodských trháků ve špičkové kvalitě.

  www.lwks.com/

 • 6

  Simple Video Cutter 0.26
  CHIP hodnotí: Dobrý
  Uživatelsky přívětivý program Simple video cutter vám pomůže s jednoduchými úkoly při úpravě videa.

  github.com/bartekmotyl/simple-video-cutter


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud