Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Nejmenší dálkově ovládaný pohybující se robot na světě

Pavel Trousil 02.05.2023

Tým inženýrů z Northwestern University v Illinois vyvinul miniaturního dálkově ovládaného robotického kraba. S šířkou pouhého půl milimetru (je menší než blecha) se jedná o nejmenšího chodícího dálkově ovládaného robota, jaký byl kdy vytvořen.

Zatím se stále jedná o výzkumný projekt, ale vývojový tým doufá, že se jejich technologie stane odrazovým můstkem k prakticky nasaditelným minirobotům schopným plnit náročné úkoly ve stísněných prostorách, které jsou současnou technikou nedosažitelné.

krab2-nahled

Dálkově ovládaný robor je menší než blecha. | Zdroj: Northwestern University v Illinois

Vzhledem k tomu, že tito miniaturní roboti jsou schopni se ohýbat, kroutit, otáčet, chodit a skákat a zároveň jsou dálkově ovládáni, mohli by být potenciálně užiteční jako pomocníci při montáži nebo opravě malých strojů či konstrukcí.

Mohli by být také nasazeni jako "chirurgičtí asistenti" k zastavení vnitřního krvácení, odstranění rakovinných nádorů nebo k uvolnění ucpaných tepen při minimálně invazivních zákrocích.
Dr. Yonggang Huang, který vedl základní teoretické práce projektu, vysvětlil, že jejich technologie umožňuje výběr různých pohybů při průměrné rychlosti poloviny délky těla za sekundu.

Robotický krab, který je menší než blecha, není poháněn složitými stroji, hydraulikou ani elektřinou. Jeho schopnost pohybu vychází z pružné síly jeho těla.  Tým použil ke konstrukci robota materiál ze slitiny s tvarovou pamětí, který se po zahřátí vrátí do svého "zapamatovaného" tvaru. V tomto případě výzkumníci použili k rychlému zahřátí robota laserový paprsek na několika konkrétních místech jeho těla. Po ochlazení tenká vrstva skla obnoví narušenou součást konstrukce do původního tvaru.

Robůtek pak přechází z jedné fáze do druhé, z deformovaného tvaru do zapamatovaného a zpět. Laser nejen dálkově aktivuje robotického kraba, ale řídí i jeho směr. Dr. John Rogers, který vedl experimentální práce na projektu, vysvětlil, že k ochlazování dochází velmi rychle vzhledem k mikroskopickým rozměrům těchto robotů. Poznamenal také, že zmenšování, možná protichůdně, jim ve skutečnosti umožňuje rychlejší pohyb.

Zdroj : Northwestern University v Illinois


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud