Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Nejpoužívanější browsery: které z internetových prohlížečů vedou

Jiří Palyza 06.01.2022

Rozložení sil v oblasti internetových prohlížečů se neustále mění. Firefox zaznamenává pokles, celosvětově se více používají jiné tři prohlížeče.

Internetový prohlížeč není potřeba aktivně instalovat, protože téměř všechna zařízení už mají některý z nich jako součást základní výbavy. Systém Windows je vybaven Edge, Android obsahuje Chrome, v iPhonech je instalován Safari, a pokud si pořídíte zařízení od Samsungu, dostanete jeho vlastní prohlížeč. Protože s internetovým browserem pracujeme často a strávíme s ním mnoho času, je dobré vybrat ten správný program anebo aplikaci. Tu lze poté instalovat samostatně podle vlastního vkusu.

Na trhu je k dispozici široká řada prohlížečů a každý z nich přináší své výhody i nevýhody. Které z prohlížečů jsou ale mezi uživateli nejpoužívanější? Zajímavý pohled na trh internetových browserů přináší web Statcounter. Pokud se podíváte na celosvětový přehled desktopových verzí, je nejpoužívanější Chrome. Jeho celkový podíl je bezmála 70 %.

Nejpoužívanější browsery v celosvětovém pohledu

edge

Spolu se systémem Windows 10 Microsoft dodává prohlížeč Edge, postavený na bázi Chromia. | Zdroj: Windows/Unsplash

Safari, které už mnoho let není k dispozici pro Windows, ale je nejlepším prohlížečem pro Mac, se dostalo na druhé místo za Chrome. Prohlížeč od Apple má z celosvětového měřítka podíl bezmála 10 %, což docela dobře odpovídá tržnímu podílu systému macOS.

Přestože na třetím místě, lze Edge od Microsoftu považovat za velkého vítěze. Jeho nová verze, postavená na Chromiu, oslovuje stále více uživatelů. V současnosti má celosvětový podíl něco málo přes 9 %. Tím dokonce předstihl Firefox, který dosáhl přibližně 8,5 %. Následuje Opera s třemi procenty. Zcela na okraji zájmu je Internet Explorer, který pravděpodobně ještě na starších verzích Windows provozuje jedno procento uživatelů.

Top 5 desktopových prohlížečů v ČR

Situace u nás v podstatě kopíruje rozložení sil prohlížečů z celosvětového hlediska. Rostoucí podíl zaznamenávají dva prohlížeče: podíl Edge se v prosinci 2021 zastavil na hodnotě 9,22 % a Opera, byť pátá v pořadí, má prozatím podíl 2,95 %. Jinak je žebříček top 5 obdobný, jako v globálním měřítku:

1. Místo: Google Chrome je v Česku nejpoužívanějším prohlížečem. V prosinci 2021 s ním pracovalo 66,6 % uživatelů.

2. Místo: Safari na druhém místě je jen těsně nad Edge, a to s podílem 9,56 %.

3. Místo: Edge šlape browseru ze světa Macu na paty a v prosinci 2021 měla jeho část tržního koláče velikost 9,22 %.

4. Místo: Firefox s mírnými výkyvy v podstatě stagnuje a jeho podíl je 8,49 %. Pro srovnání: v prosinci 2020 to bylo 8,39 %.

5. Místo: Opera – jde o druhý prohlížeč s mírně rostoucím trendem; z podílu 2,59 %, kterého dosáhla v prosinci 2020, došplhala na 2,95 % v prosinci 2021.

Nejpoužívanější prohlížeče na smartphonech

smartphonebrowsers

Samsung Internet dobře znají uživatelé smartphonů oblíbeného jihokorejského výrobce. | Zdroj: Samsung

Statcounter sleduje i podíl prohlížečů na mobilních telefonech. Z celosvětového pohledu je to rozložené takto: Chrome (64 %), Safari (24 %), Samsung Internet (6 %), UC Browser (2 %) a Opera (2 %). Pokud se podíváme na rozložení sil prohlížečů u českých uživatelů, situace je následující:

1. Místo: Chrome dominuje mezi českými uživateli i v mobilní oblasti. Používá jej celkem 66,48 % spotřebitelů.

2. Místo: Safari je doménou iPhonu a získává bezmála 26,5% podíl na trhu.

3. Místo: vzhledem k tomu, že velké oblibě se mezi Čechy těší i smartphony Samsung, není překvapivé, že podíl jeho prohlížeče Samsung Internet je 5,19 %.

4. Místo: Opera si drží své místo i na mobilních platformách, obsazuje bezmála 2 % tržního podílu.

5. Místo: pětici uzavírá Android Browser se vcelku nepodstatným podílem 0,69 %.

Překvapivě se do první pětice vůbec nedostal Firefox, který na mobilech používá pouhých 0,52 % uživatelů.

Tipy na prohlížeče mimo hlavní proud

torbrowser

Tor Browser je užitečný internetový prohlížeč, který je založený na Firefoxu. | Zdroj: Tor Browser

V oblasti internetových prohlížečů svět spěje k uniformitě. Na desktopech i mobilech dominuje Chrome, a také mnoho dalších prohlížečů vsadilo na engine Chromium. Nový Edge je jedním z příkladů a Opera hned dalším. Safari je volba uživatelů, kteří si mohou dovolit používat drahé zařízení od Apple. Pro desktopy je alespoň alternativou Firefox od Mozilly, který je postaven na jiné technologii, než Chromium.

Jako druhý prohlížeč pro zvýšenou ochranu osobního prostoru je vhodný Tor Browser. Je postavený na základech Firefoxu, ale je speciálně optimalizován pro použití v síti Tor. Každopádně, používat více než jeden prohlížeč je klidně možné a nabízí se jejich střídání podle úloh, ke kterým je zrovna potřebujeme. Tak budete také rychle schopni zareagovat v případech, pokud by jeden z prohlížečů začal dělat problémy.

V džungli browserů

Z výběru prohlížeče není potřeba dělat žádnou vědu. Jistě, jejich nabídka je bohatá, ale proč nezačít s předem instalovaným prohlížečem. Pokud si chcete synchronizovat několik zařízení, jsou k dispozici "velké" prohlížeče Chrome, Edge a Firefox. Druhý prohlížeč je dobré mít jako zálohu pro případ problémů s některými webovými stránkami. A Tor Browser je vhodné prozkoumat v případě, pokud vám záleží na ochraně soukromí.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud