První místo ve statistikách počítačových hrozeb Eset Live Grid využívajících data o malwaru od uživatelů z celého světa si druhý měsíc v řadě udržuje škodlivý kód Win32/Bundpil s celosvětovým podílem 3,47 %. Pro své šíření využívá převážně oblíbené flash paměti, podobně jako v pořadí třetí INF/Autorun (podíl 2,55 % globálně), zneužívající příkaz k automatickému spuštění aplikace. Druhé místo obsadila stálice žebříčku HTML/ScrInject s celosvětovým podílem 2,57 %.
České republiky se tyto hrozby týkají jen omezeně. Mnohem více tuzemské uživatele počítačů trápí trojský kůň Win32/Injector.AIMQ, který se v červnu ujal vedení lokálního pořadí s podílem 6,53 %, a má poměrně velký náskok před dalšími hrozbami, jako jsou HTML/Fraud nebo HTML/Iframe.
Hrozba Win32/Bundpil se do světové TOP 10 dostala teprve v dubnu. V květnu se jí však už podařilo obsadit první místo a sesadit dlouhodobě vedoucí škodlivý kód INF/Autorun, a to s poměrně výrazným náskokem. Jedná se o počítačového červa šířícího se pomocí přenosných médií. Hrozba obsahuje URL adresy, z nichž se pokouší stahovat další nežádoucí soubory.
HTML/ScrInject.B je generická detekce webových HTML stránek obsahující falešný script nebo iframe tag, který automaticky přesměruje uživatele ke stahování škodlivého kódu.
INF/Autorun představuje různé druhy malwaru využívající jako cestu k napadení počítače soubor autorun.inf. Tento soubor obsahuje příkaz k automatickému spuštění aplikace po připojení externího média (nejčastěji USB flash disku) k počítači s operačním systémem Windows.
V Česku aktuálně nejrozšířenější hrozbou je trojský kůň Win32/Injector.AIMQ, který po infikování počítače odesílá na vzdálené servery hesla a jiná potenciálně zneužitelná data. Ta se jeho autoři sami pokoušejí zneužít nebo je prodávají třetím stranám.
Celosvětové hrozby podle statistik Eset Live Grid (červen 2013)
Hrozby v České republice podle statistik ESET Live Grid (červen 2013)