Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Nejrychlejší superpočítač pohání Intel

redakce 24.06.2013

Nový nejrychlejší superpočítač na světě je vybaven procesory Intel Xeon a koprocesory Intel Xeon Phi. Oproti předchozímu lídru žebříčku nejrychlejších superpočítačů nabízí dvojnásobný výkon. V žebříčku 500 nejvýkonnějších počítačů na světě běží více než 80 procent na procesorech Intel.

Na prvním místě 41. vydání žebříčku 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě je uveden čínský systém označovaný jako „Milky Way 2” (Tianhe-2), který obsahuje 48 000 koprocesorů Intel Xeon Phi a 32 000 procesorů Intel Xeon a dosahuje nejvyšší výkonnosti 54,9 petaflopu (54,9 kvadrilionu floating point operací s plovoucí desetinnou čárkou za sekundu). To je dvakrát více, než kolik měl nejvýše hodnocený systém v posledním vydání žebříku z listopadu 2012. Milky Way 2 je od roku 1997 vůbec prvním takto hodnoceným systémem, který používá výhradně procesory a koprocesory Intel.

Společnost Intel rovněž oznámila rozšíření portfolia koprocesorů Intel Xeon Phi a poodhalila detaily jejich druhé generace s pracovním názvem „Knights Landing”. Nové produkty a technologie budou zvyšovat energetickou efektivitu a výkon superpočítačů.

Superpočítače jsou v současné době používány k přesnějším předpovědím počasí, pomáhají s výzkumem efektivnějších zdrojů energie, podílejí se na vývoji léků, sekvencování lidského genomu a analýze takzvaných velkých dat.

Žebříček superpočítačů vychází pololetně. Je dílem Hanse Meuera z mannheimské univerzity, Ericha Strohmaiera, Horsta Simona z výpočetního střediska amerického ministerstva energetiky a Jacka Dongarry z Univerzity Tennessee. Kompletní zpráva je k dispozici na adrese http://www.top500.org/


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud