Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Neposílejte kód z SMS zprávy! Podvodníci na Facebooku a WhatsAppu se vydávají za vaše kamarády

Jakub Fišer 07.06.2023

Mějte se na pozoru před novou vlnou podvodů, která aktuálně sužuje uživatele v České republice. Jde o starý známý podvod „pošli mi kód, který ti přijde do zprávy“. Tato phishingová kampaň se na sociálních sítích objeví do roka hned několikrát.

Kapitoly článku

V Česku aktuálně hoří vlna phishingových podvodů. Kyberšmejdi se vydávají za vaše kamarády a blízké. Dlouholetý přítel vás kontaktuje na sociální síti a chce s vámi navázat řeč. Typicky může jít o kamaráda, anebo také bývalého spolužáka, popřípadě člověka, se kterým jste si dlouho nepsali a dlouho jste se neviděli.

Nikomu nesdělujte kód z SMS zprávy

Požádá vás o telefonní číslo, což většina lidí v pohodě akceptuje. Na toto číslo vám pak dorazí aktivační SMS zpráva a podvodník převlečený za vašeho známého chce, abyste mu sdělili 6místný kód na konci SMS zprávy.

Přímo nám do redakce podobná zpráva přišla. Tímto způsobem si mohou podvodníci nakupovat doplňkové služby přes vašeho operátora (formou tzv. m-platby), anebo obcházet dvoufázové ověření profilu prakticky kdekoliv – sociální síť, e-mail, ale třeba i internetové bankovnictví. Mějte se proto opravdu na pozoru.

Jak v praxi takový podvod vypadá? Osoba, kterou sice znáte, ale dlouho jste se neviděli, vám napíše o telefonní číslo. Typicky na Facebook Messenger nebo WhatsApp. Působí maximálně vlídně, používá smajlíky.

Ukázka podvodu s aktivačním kódem v SMS | Zdroj: Jakub Fišer, Chip.cz

Ukázka podvodu s aktivačním kódem v SMS | Zdroj: Jakub Fišer, Chip.cz

Po sdělení telefonního čísla vám na mobil přijde aktivační SMS. Podvodník, který uzmul vašemu blízkému profil a nyní se za něj vydává, si vymyslí jednoduchý příběh, například že aktivační kód je do soutěže. Ujišťuje vás, že vše je zdarma a pokud se vám náhodou nějaké peníze strhnou, dotyčný je zaplatí.

Ukázka podvodu s aktivačním kódem v SMS | Zdroj: Jakub Fišer, Chip.cz

Ukázka podvodu s aktivačním kódem v SMS | Zdroj: Jakub Fišer, Chip.cz

Důrazně doporučujeme si na tento typ podvodů dát velký pozor, jde totiž o celkem sofistikovanou metodu, jak důvěřivce obrat. Neopatrným jednáním dáváte všanc svůj profil na sociální síti, nižší částky na faktuře operátora, ale dost možná i své celoživotní úspory na účtě banky.

Zdroj: Autorský text, Vodafone


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud