Přejít k hlavnímu obsahu

Nerušený poslech hudby

Michal Bareš 14.03.2019

Nasaďte si sluchátka a zapomeňte na okolní svět. Sluchátka s potlačením okolních ruchů vás odříznou od okolí.

Stále více lidí si na cestu do práce zapne do sluchátek hudbu nebo mluvené slovo a bez hudební kulisy se neobejde ani většina rekreačních běžců. Lidé zkrátka raději poslouchají svou oblíbenou hudbu než okolí. Zvláště při dojíždění hromadnou dopravou ale poslech často ruší přílišný okolní hluk – tedy pokud nemáte sluchátka se systémem aktivního potlačení ruchů, tzv. Active Noise Cancellingem (ANC).

Technologie aktivního potlačování okolních ruchů je v podstatě jednoduchá. Sluchátka jsou osazena mikrofony, které naslouchají okolnímu prostředí, a zvukový procesor poté vytváří a do sluchátek posílá opačné póly ruchových frekvencí. Výsledkem je, že majitel ANC sluchátek neslyší okolní rušivé frekvence a svou oblíbenou hudbu poslouchá, jako by se nacházel v tichém prostředí.

Sluchátka s podporou aktivního potlačení okolních ruchů se prodávají v různých podobách a cenách. V rámci testu jsme se podívali nejen na drahé špičkové modely, ale i na levnější varianty over-ear sluchátek i pecek. Podrobný test s přesnými naměřenými údaji o účinnosti jednotlivých systémů potlačení okolního ruchu najdete v Chipu 4/2019.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme