Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Netgear WNCE3001: Přidejte televizoru Wi-Fi

redakce 03.09.2011

Společnost NETGEAR představila dvě nová zařízení určená pro připojení k internetu. Novinky s označením WNCE3001 a XAVB2602 si odbyly svou premiéru – stejně jako již oznámený bezdrátový adaptér NETGEAR PTVU1000 – v rámci IFA, jednoho z největších veletrhů spotřební elektroniky konajících se na německém výstavišti Messe Berlin Exhibition Grounds.

Univerzální dvoupásmový bezdrátový adaptér WNCE3001představuje  zařízení, které dokáže připojit jakékoli zařízení obsahující ethernetový port, typicky TV či Blu-ray přehrávače, k domácí bezdrátové síti. Duální provoz Wi-Fi sítě přitom zaručuje maximální výkon i pro HD video streaming.

 

Mnoho televizorů či Blu-ray přehrávačů v domácnostech je vybaveno ethernetovým portem pro připojení k internetu, ale chybí jim podpora Wi-Fi sítě. Pro řadu uživatelů je přitom pouhá možnost kabelového připojení limitující – častokrát nemají multimediální přístroje umístěny ve stejné místnosti jako router. Nejjednodušší způsob, jak přivést k těmto zařízením internet, nabízejí Wi-Fi adaptéry; současná proprietární řešení jsou ale bohužel obvykle vyrobena jen pro konkrétní TV a Blu-ray přehrávače, a navíc používají pouze přetížené pásmo 2,4 GHz, což může vést k chvění obrazu.

 

NETGEAR WNCE3001 elegantně řeší všechny nejčastější nedostatky současných Wi-Fi adaptérů. Kompaktní přístroj s lesklým černým povrchem snadno „splyne“ s dalšími zařízeními pro domácí zábavu a zapadne do „obývákového“ stylu. Pracuje i v mnohem méně rušeném 5GHz Wi-Fi pásmu, které je ideální pro náročné úlohy typu video streamingu v HD rozlišení. Adaptér se připojuje do TV či Blu-ray přehrávačů prostřednictvím ethernetového kabelu, takže je kompatibilní s jakýmkoli přístrojem vybaveným tímto portem. Přístroj může být umístěn na stojanu a dokonce i na zdi. Model WNCE3001 je vhodnou investicí i pro všechny uživatele, jejichž domácí modem sice pracuje pouze v pásmu 2,4 GHz, ale plánují upgrade na dual-band Wi-Fi router.

Pro uživatele, kteří již vlastní dvoupásmový router, představuje adaptér WNCE3001 snadný způsob, jak přidat 5GHz Wi-Fi „výkon“ i všem multimediálním přístrojům, které podporují Wi-Fi síť pouze v pásmu 2,4 GHz.

NETGEAR WNCE3001 nabízí dvojí možnost napájení. Může být připojen k USB portu, který je součástí mnoha inteligentních televizorů a Blu-ray přehrávačů – pak odpadá nutnost zapojení samostatného napájecího zdroje do zásuvky elektrické sítě nebo prodlužovacího kabelu. V balení produktu najdou ale uživatelé i tradiční AC adaptér pro situace, kdy USB port není k dispozici.

 

Sada mini powerline adaptérů se dvěma ethernetovými porty

Sada adaptérů XAVB2602 je určena k vybudování ethernetové sítě prostřednictvím elektrických rozvodů. Je určena pro využívání počítačové sítě na místech, která nelze buď vůbec nebo jen velmi komplikovaně pokrýt Wi-Fi signálem či tradičním kabelem. Obsahuje dva malé adaptéry, které se zapojují do elektrické zásuvky a nabízí dva ethernetové porty pro připojení jakýchkoli dvou zařízení s ethernetovým portem k domácí síti a internetu – např. televizorů, počítačů, Blu-ray přehrávačů či herních konzol.

 

Zprovoznění sady XAVB2602 je rychlé a velmi snadné, přičemž není zapotřebí žádné konfigurace nebo instalace softwaru. Jeden adaptér z kitu se zapojí do elektrické zásuvky poblíž domácího routeru a ethernetovým kabelem se k němu připojí. Druhý adaptér lze poté umístit do jakékoli zásuvky v domě a díky dvěma vestavěným ethernetovým portům připojit jakékoli dva přístroje k síti s rychlostí přenosu až 200 Mb/s.

 

Na rozdíl od předchozích generací powerline adaptérů, které jsou tak objemné, že často zablokují dvě elektrické zásuvky, je sada XAVB2602 velmi kompaktní (114 × 55 × 33 mm) a dostatečně malá, aby neblokovala druhou zdířku zásuvek. Adaptér navíc zároveň podporuje i funkci elektrického „pass through“ – stejnou zdířku elektrické zásuvky tedy může využívat i další zařízení – uživatelé tak ani po zapojení powerline adaptéru nepřicházejí o kapacitu zásuvek. Adaptér samozřejmě filtruje elektrické interference z případného „pass through“ připojeného zařízení, takže je trvale zajištěn maximální výkon sítě i rychlosti přenosu.

 

Model XAVB2602 splňuje podmínky programu NETGEAR Green, který klade důraz na ekologický provoz, přičemž jedním z hledisek je úsporný režim se spotřebou méně než jeden watt v případě, že není zařízení aktivně využíváno.

 

Cena a dostupnost

NETGEAR Universal Dual Band Wireless Internet Adapter for TV & Blu-ray (WNCE3001) bude celosvětově dostupný přibližně na přelomu září a října letošního roku, přičemž doporučená prodejní cena by se měla pohybovat okolo 1 600 Kč s DPH. NETGEAR Powerline AV+ 200 Nano Dual-port Set (XAVB2602) by měl vstoupit celosvětově do prodeje na začátku roku 2012 za cenu přibližně 2 800 Kč vč. DPH.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud