Takzvané tlačítko mrtvého muže (někdy také označované jako bdělostní tlačítko) v mnoha především dopravních zařízeních kontroluje, zda je osoba stále naživu a schopná jednat, a v případě pochybností spustí signál. Taková zařízení se v různých podobách používají také u zasahujících hasičů nebo zaměstnanců v průmyslu, kteří se pohybují v nebezpečném, stísněném či orientačně složitém prostředí, kde hrozí zvýšené nebezpečí úrazu.
Pokud vás naštve příchozí e-mail, vzkaz na WhatsAppu nebo nefunkčnost Windows, může být podobně rizikovým pracovištěm i křeslo před počítačem. Pomocí bezplatné webové aplikace "Dead Man's Switch" lze spínač mrtvého muže nastavit také přímo v prohlížeči. Ten automaticky odešle e-mail důvěryhodnému příjemci, pokud uživatel nejeví známky života.
Tímto způsobem je tak možné kromě jiného kontrolovat starší členy rodiny žijící o samotě nebo v době, kdy jsou v bytě sami.
Pro jistotu: takto můžete v krizovém případě poslat automatický e-mail
Webová aplikace v angličtině má strukturu jednoduché webové HTML stránky a používá pouze text bez obrázků. Kliknutím na "Build My Switch" se zaregistrujte, k čemuž budete potřebovat vlastní e-mailovou adresu. Po registraci můžete nakonfigurovat přepínač mrtvého muže a formulovat a adresovat upozorňující e-mail.
Po nastavení odešle Dead Man's Switch každý den zprávu, aby si od uživatele vyžádal reakci potvrzující, že je v pořádku a akceschopný. V případě potřeby lze dotazy aktivovat také jako push notifikaci prostřednictvím prohlížeče nebo zprávy do desktopové nebo mobilní aplikace Telegram. To znamená, že uživatelé mohou být upozorňováni i na různých zařízeních.
V bezplatné verzi je program omezen pouze na jeden e-mail jednomu příjemci a frekvence žádostí o zasílání potvrzení životních funkcí je stanovena na jedenkrát denně. To může stačit k tomu, abyste požádali souseda nebo člena rodiny o kontrolu. Za jednorázovou platbu 50 dolarů vývojářům lze limit zpráv a příjemců zvýšit na 100 a interval mezi žádostmi o potvrzení stavu je možné zvýšit podle potřeby. Lze tak službu vlastně použít i k odeslání jakési poslední vůle nebo posledního rozloučení.
Faktem ale zůstává, že většina mobilních telefonů dnes nabízí lepší možnosti přípravy na akutní mimořádné události. Například Android a iOS nyní nabízejí funkce pro okamžité vyrozumění vybraných kontaktů v případě nouze nebo záchranných složek, aniž by bylo nutné zařízení odemknout. Více se dozvíte například v našem článku Jak nastavit smartphone, aby automaticky poslal nouzovou zprávu.
Zdroj: Dead Man’s Switch