Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Nikon kupuje Red Digital Cinema a vstupuje tak do oblasti profesionálního videa

Pavel Trousil 08.03.2024
Zdroj: Vygenerováno v Midjourney

Výrobce fotoaparátů a objektivů Nikon kupuje společnost Red Digital Cinema, která vyrábí špičkové videokamery, které používají i hollywoodští tvůrci. RED se stane dceřinou společností plně vlastněnou Nikonem.

Firma Nikon byla založena 25. července 1917 a má sídlo v Tokiu v Japonsku. Provozuje pět obchodních segmentů: Imaging Products, Precision Equipment, Healthcare, Components a Industrial Metrology, ale známé jsou především její zrcadlovky, bezzrcadlovky, objektivy a kompaktní fotoaparáty.

Je typicky zaměřena spíše na fotoaparáty a chce využít nově zakoupenou firmu Red k "rozšíření rychle rostoucího trhu profesionálních digitálních filmových kamer". Firma Red vznikla v roce 2005 a stojí za ní Jim Jannard, zakladatel společnosti Oakley vyrábějící sluneční brýle.
 

kamera
Jedna z kamer v nabídce firmy RED V-RAPTOR XL [X] stojí 45 000 USD.
Zdroj: RED

Společnost RED.com sídlí ve Foothill Ranch v Kalifornii a má přibližně 220 zaměstnanců. Její hlavní činností je návrh, vývoj, výroba, prodej a poskytování služeb profesionálních digitálních filmových kamer.  Je velkým hráčem na poli digitální filmové produkce a svůj vrchol zažila v roce 2016, kdy na filmovém trhu bylo více než 25 % ze 100 nejvýdělečnějších filmů natočeno právě na kamery Red. Kamery používá i řada známých youtuberů. V počátcích byla společnost průkopníkem digitální filmové tvorby ve 4K (viz známý film Hobit Petera Jacksona s 48 fps), ale konkurence ji už v lecčem dohnala. 
 

Mohlo by vás zajímat

Akvizice přichází poté, co společnost RED v roce 2022 zažalovala Nikon za údajné porušení patentů na technologii komprese RAW videa a Nikon v reakci na to zahájil boj proti obviněním, než byl případ nakonec v dubnu 2023 zamítnut. 

"Tato akvizice je pro společnost Nikon významným milníkem, protože spojuje její bohaté dědictví v oblasti profesionálního a spotřebitelského zpracování obrazu s inovativními schopnostmi společnosti RED," napsal prezident společnosti Red Jarred Land na Facebooku.
 

Telefon
modelu RED Hydrogen One - vstup na trh chytrých telefonů se firmě RED nepodařil.
Zdroj: Red.com

Ačkoli je společnost RED známá především díky svým digitálním filmovým kamerám, v roce 2018 se pokusila expandovat i na trh chytrých telefonů vydáním modelu RED Hydrogen One. Telefon se pyšnil holografickým displejem a podporou modulárních doplňků, ale na trhu se mu nedařilo a jeho výroba byla o rok později ukončena.

Zdroj: Nikon, Dpreview, RED, Stephen Follows


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud