Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Nová řada čteček Amazon Kindle, levné i barevné

redakce 30.09.2011

Amazon se na předvánoční trh pečlivě připravil a uvádí na trh celou řady nových čteček elektronických knih Kindle. Nejlevnější černobílá verze s reklamami bude stát 79 USD, nejdražší bude Kindle s barevným displejem za 199 USD.

 

S ohledem na nízkou cenu bude asi neprodávanější nová verze 6“ černobílé čtečky bez hardwarové klávesnice, nazvaná prostě Kindle (stávající čtečky Kindle s klávesnicí budou označovány jako Kindle Keyboard). Za 79 USD se bude prodávat ve verzi s reklamami, za 109 USD pak bez reklam. Podle prvních údajů ze stránek výrobce je nový Kindle o 30% lehčí a o 18% lehčí než klasický Kindle. Má stejný 6“ displej s technologií E Ink display, rozlišením 600 x 800 bodů a 16 úrovněmi černé, vestavěnou Wi-Fi a omezenou 2GB interní paměť (1,25 GB bude k dispozici pro uložení knih). Podle Amazonu se do nové čtečky vejde až 1 400 knih a výdrž baterie má být až jeden měsíc. Údaj o výdrži je vypočítán při denním půhodinovém čtení a vypnuté Wi-Fi. Budete-li mít Wi-Fi zapnutou, odhaduje výrobce výdrž cca o čtvrtinu nižší.

Čtečka má rozměry 166 mm x 114 mm x 8,7 mm a hmotnost 170 gramů. Majitelé nového Kindlu budou mít zdarma k dispozici cloudové úložiště pro všechny tituly zakoupené z elektronického knihkupectví Amazon. Čtečka bude nativně podporovat formáty dokumentů AZW (Kindle), TXT, PDF, nechráněné MOBI a PRC. Dokumenty typu HTML, DOC, DOCX, JPEG, GIF, PNG a BMP bude nutné převést.

Zařízení jsme zatím neměli v ruce, takže je můžeme popsat pouze podle informací od výrobce a dostupných obrázků. Na první pohled je vidět, že zmizela hardwarová klávesnice, kterou nahradila klávesnice virtuální. Z obrázků se také zdá, že proměnou prošla boční tlačítka pro otáčení stránek a pohyb v menu. Spolu s nimi je na zařízení už jen ústřední čtyřsměrný ovladač, vedle nějž se nacházejí už jen čtyři tlačítka pro pohyb v menu. Nový Kindle nebude vybaven ani reproduktory, ani 3,5mm audiojackem.

Nově uvedena je také verze čtečky s dotykovým displejem, která se jmenuje Kindle Touch a bude k mání jak ve verzi Wi-Fi, tak ve verzi 3G. Kindle Touch Wi-Fi se bude s reklamami prodávat za 99 USD, bez reklamního obsahu pak za 139 USD, zatímco verze 3G bude stát s reklamami 149 USD a bez nich 189 USD. V porovnání s klasickým Kindlem bude o 11% menší a o 8% lehčí. V porovnání s novým nejlevnějším Kindlem bude mít dvojnásobnou výdrž při práci na baterie a 4GB interní paměť (3 GB pro uložení knih). Rozměry jsou 172 mm x 120 mm x 10,1 mm a hmotnost 213 gramů. Na rozdíl od levnější verze bude Kindle Touch stejně jako dosavadní klasický Kindle Keyboard ozvučen, takže bude mít jak interní reproduktor, tak 3,5mm audiojack a dokáže nahlas číst knihy v angličtině a přehrávat audiosoubory formátu MP3.

Zásadní novinku představuje také Kindle Fire s větším, 7palcovým barevným IPS panelem o rozlišení 1024x600 bodů a 16 miliony barev. Zajímavá je hlavně hmotnost 413 gramů. O této novince, která se pohybuje někde mezi čtečkou a tabletem jsme již psali zde http://www.chip.cz/novinky/hardware/2011/09/tablet-od-amazonu-je-jeste-levnejsi-nez-se-cekalo.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme