Přejít k hlavnímu obsahu

Nové Mapy.cz: Jarní útok od Seznamu

redakce 24.03.2014

K prvnímu dubnu Seznam představí smršť novinek, která nemá konkurenci. Na co se můžete těšit?

Není žádným tajemstvím, že celosvětovému internetu dominují giganti. Existuje jen málo oblastí (a zemí), kde by Microsoft, Google nebo Facebook neválcoval konkurenci. Jednou z výjimek je naštěstí i Česká republika, kde Seznam nabízí celou řadu služeb, které jsou řádově lepší než má konkurence. Tou nejdůležitější jsou pravděpodobně mapy, které se navíc od prvního dubna dočkají celé řady změn. Díky nim se Mapy.cz mohou stát jakousi „lokální“ alternativou vyhledávače a personalizovaných služeb. Pojďme se podívat, čím nás Seznam potěší.

Nejen nový vzhled

První, čeho si uživatel všimne bude pravděpodobně nový vzhled, vycházející z nové podoby katalogu Firmy.cz.

 smapy-novy-vzhled-nahled

Toto je jedna ze tří možných variant vzhledu úvodní stránky map.

Výrazným prvkem tak je možnost zvolit si šířku mapy a informačního panelu po pravé straně dle aktuální potřeby. Možné je vybrat i režim, v němž informační panel vůbec nebude a mapa se roztáhne po celé šířce obrazovky. Po přihlášení bude možné si označit svá oblíbená místa, trasy či oblasti v mapě. Toho lze později využít například pro snadnější zadávání trasy (z výletu domů, z aktuální pozice do zaměstnání…). Samozřejmostí je také responzivní design. Díky němu se Mapy.cz automaticky přizpůsobí šířce zařízení, na němž jsou využívány.

Hledejte cestu a spojení

V aktuální verzi map Seznam nabízí možnost vyhledání trasy pěšky, na kole, nebo autem. Nově přibude možnost vyhledání trasy kombinující MHD a chůzi. To bude požehnáním především pro ty, kdo bloudí ve městech – nově totiž (bez znalosti zastávek) pouze zadáte cíl a vyhledávač zjistí, ze které zastávky se do místa určení dostanete nejrychleji. Tento plánovač bude pro Prahu a okolí spuštěn v rámci bety nové podoby serveru Mapy.cz na začátku dubna. Po datech z Pražské integrované dopravy budou v dubnu následovat celorepubliková vlaková spojení a vybrané meziměstské autobusové spoje, během května pak jízdní řády pro Jihomoravský kraj a několik dalších lokalit. Většina ČR by měla být jízdními řády a novým hledáním spojení pokryta do konce roku.

V mapách navíc budou označeny nejen samotné zastávky (40 000) pro jednotlivé typy dopravy, ale také samotné označníky (70 000), tedy jednotlivé „body“ odkud MHD odjíždí z jedné zastávky (ale nikoliv ze stejného místa) do různých směrů – typickým příkladem může být v Praze například zastávka Anděl (na metru B), která i zahrnuje 4 stejnojmenné tramvajové zastávky, vzdálené od sebe až 200 metrů.

Nově nebudou chybět ani jízdní řády, které vám prozradí nejbližší odjezdy ze zvolené zastávky, případně jízdní řád pro vybranou linku.

 smapy-doprava-nahled

Pohled do mapy vám navíc prozradí, kterým směrem daný spoj jede. V budoucnu Seznam plánuje i možnost volby pro invalidní spoluobčany, který například zvolí spojení s ohledem na nízkopodlažní dopravní prostředky. Pro nevidové také budou k dispozici speciální (tzv. haptické mapy). Ty používají specifický mapový klíč, který generuje černobílé mapy, které po tisku na speciální papír a za použití tzv. fuseru nabobtnají do hmatem čitelné podoby. Mapy budou od 1. dubna k dispozici na specializované stránce hapticke.mapy.czoptimalizované pro tisk a skládání jednotlivých vytištěných listů map.

smapy-hapticke-nahled

Haptická mapa po vytisknutí.

Celý projekt vývoje haptických map je odrazem dlouhodobé spolupráce společnosti Seznam.cz s univerzitními pracovišti, konkrétně pak se střediskem Teiresiás Masarykovy univerzity a střediskem Elsa při ČVUT. Seznam.cz do společného projektu poskytl svá data a vyrobil technologie, vysokoškolská pracoviště v praxi odladila podobu map, tedy značkový klíč, hustotu a rozmístění prvků na mapách a podobně.

 V rámci vyhledání spojení (vlak, autobus) navíc přibude i funkce (připravená Seznamem ve spolupráci s firmou Bileto), nabízející možnost zakoupit si přímo jízdenku na zvolený spoj.

 Když dva rozměry nestačí

Pokud vám nestačí klasické fotomapy, pak vás určitě potěší nové 3D mapy. Umožní libovolné otáčení 3D modelu měst do stran nebo pohled z větší či menší výšky. Mnohem lépe tak ilustrují terén a přináší lepší obrázek o daném místě. Na začátku dubna bude na Mapy.cz k dispozici jako první ukázka 3D mapa Špindlerova Mlýna. Postupně se budou dopočítávat 3D modely pro více než 250 měst a obcí v České republice. Na projektu 3D map se podílí Vysoká škola báňská. Její „superpočítač“ pomohl urychlit výpočet 3D modelu na pouhý jeden rok, bez něj by výpočet trval i několik let.

seznam-3d-mapy-nahled

Z 3D map je zatím k dispozici jen menší část republiky – například Špindlerův Mlýn.

Od prvního dubna budou na Mapy.cz i první snímky Seznam.cz Panorama. Pokryta je jimi nyní Praha a část Moravy. Další oblasti budou postupně přibývat – v současné době je nafocena zhruba třetina všech komunikací České republiky. Do poloviny roku by mělo být Seznam.cz Panorama k dispozici pro celou Moravu, do roka pak i pro zbytek ČR.

smapy-panorama-nahled

Nová funkce Panorama.

Za zmínku také rozhodně stojí, že se Seznam po počáteční zkušenosti s běžným komerčním řešením rozhodl vsadit na vlastní technologii. Místo klasických 8 kamer (a 12 Mpix na snímek) vyvinul vlastní řešení s 15ti kamerami a 72 Mpix na snímek. Snímkování novým systémem začíná letos na jaře v Praze, Brně a Ostravě, následovat budou další velká města a památkově zajímavé oblasti. Nové, kvalitnější snímky postupně nahradí ty již zveřejněné.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud