Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Nové potíže pro Huawei: USA se zbavuje technologií výrobce

Jiří Palyza 05.10.2021

USA zahájily program na demontáž a likvidaci mobilních technologií společností Huawei a ZTE. Vláda se obává, že tyto společnosti mají v sobě zabudovaná zadní vrátka pro čínské zpravodajské služby.

V USA byl spuštěn program, který má mobilním operátorům kompenzovat výměnu a likvidaci mobilních technologií od společností Huawei a ZTE. Podle Federální komise pro komunikace (FCC – Federal Communications Commision) budou náklady činit přibližně 1,9 miliardy amerických dolarů. Program se vztahuje na období pořízení technologií od 17. dubna 2018 do 30. června 2020 a jeho výzvu komise zveřejnila pod názvem "FCC Announces Supply Chain Reimbursement Program Filing Window".

Dotčené společnosti, které používají technologie Huawei, mohou o odškodnění žádat od 29. října do 14. ledna. Očekává se, že žadatelé dostanou odpověď začátkem druhého čtvrtletí příštího roku. Tento proces tedy potrvá ještě několik měsíců.

Situace okolo Huawei znepokojuje poskytovatele komunikačních služeb

huaweitech

Huawei: USA začínají odstraňovat technologii výrobce z mobilní sítě. | Zdroj: Emilian Robert Vicol/Pixabay

S povinností vzdát se technologií Huawei a vyměnit je za jiné mobilní operátoři příliš spokojeni nejsou. Steven Berry, prezident a generální ředitel sdružení Competitive Carriers Association, v březnu sdělil senátnímu výboru pro obchod, že tento projekt bude velmi obtížný. Výměnu technologií v jednotlivých zemích za provozu přirovnal ke snaze přestavět letadlo za letu ve vzduchu.

USA uvádějí pro celou akci několik důvodů. Společnost Huawei porušila sankce proti Íránu a Severní Koreji, ukradla duševní vlastnictví a nainstalovala zadní vrátka pro výše zmíněnou čínskou zpravodajskou službu. Dosud však nebyly pro žádné z obvinění předloženy důkazy.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud