Linuxová distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System) si klade za cíl zaručit svým uživatelům nejlepší možnou ochranu před útoky z internetu a chránit jejich soukromí při surfování. Za tím účelem používá linuxový live systém různé nástroje, např. síť Tor. Má ale k dispozici i jiné programy, jako např. kancelářskou sadu LibreOffice nebo e-mailový klient Thunderbird. Aby uživatelé mohli se systémem bezproblémově začít pracovat, jsou všechny programy už předkonfigurovány a lze je okamžitě použít.
V současné verzi 4.2 Tails konečně obsahuje vylepšení funkce aktualizace, která měla pro uživatele několik úskalí. Dosud nebylo možné aktualizovat verzi Tails, která byla stará několik měsíců. Místo toho systém musel provádět několik aktualizací za sebou nebo bylo třeba aktualizovat ručně, pokud byl rozdíl ve verzích příliš velký. Počínaje novou verzí 4.2 jsou však možné přímé aktualizace ze všech starších verzí. Automatické aktualizace jsou nyní také šetrnější k využití paměti. Pro verzi 5.0, která se očekává v roce 2021, bude ale stále vyžadována manuální aktualizace.
V nové verzi 4.2 byl také aktualizován předinstalovaný prohlížeč Tor, a to na verzi 9.0.3. Nyní uvolněná verze nabízí i další programy, jako např. GIMP a už zmíněný LibreOffice. Distribuce obsahuje opravy řady chyb zabezpečení, včetně známých v Thunderbirdu, Tor Browseru, samotném Linuxu a LibreOffice. Vývojáři proto doporučují všem uživatelům, kteří distribuci Tails používají, aby ji aktualizovali co nejrychleji. Všechny změny v nové verzi jsou detailně popsány přímo na stránkách výrobce.
Stáhněte si: Tails a další bezpečnostní nástroje
Linuxovou distribuci Tails je nejlepší používat z DVD nebo USB disku. Nabízí tak rozsáhlé zabezpečení.
Prohlížeč Tor umožňuje anonymní surfování na internetu pomocí prohlížeče Firefox s otevřeným zdrojovým kódem.
S Gpg4win zašifrujete své e-maily pro zasílání důvěrných zpráv.
Linux Tails: obsahuje i další nástroje
Tails obsahuje vše, co potřebujete pro bezpečnou komunikaci přes internet: prohlížeč, e-mailový klient a instant messenger.
V jedné věci je Linux Tails naprosto nemilosrdný: veškerý internetový provoz řídí přes sítě Tor, aby anonymizací chránil soukromí svých uživatelů. K realizaci už nepoužívá Firefox, ale prohlížeč Tor včetně HTTPS Everywhere a uBlock Origin, jako správce hesel nabízí KeePassXC a pro e-mailovou komunikaci spoléhá na Thunderbird s výkonným šifrovacím nástrojem Enigmail. Všechny programy jsou už předem konfigurovány čili jejich použití je snadné.
Pokud by se při spouštění systému objevovaly problémy, existuje také režim jejich řešení/troubleshooting, který zavádí pouze nejdůležitější součásti.
Ideální pro surfování, ale ne jako náhrada za Windows
Přestože Tails nabízí vše, co potřebujete pro práci na PC, live systém nelze použít jako náhradu za Windows. Pokud při používání internetu nechcete po sobě zanechávat žádné stopy, použití live systému je vhodnou možností. Anonymní surfování je ale také otázkou trpělivosti, připojení Tor si vybírá svou daň v podobě pomalejších odezev. Proces šifrování a struktura sítě holt nejsou určeny pro vysokorychlostní surfování, ale především pro zachování anonymity.
Dobré je, že všechny nejběžnější aplikace, které distribuce Tails obsahuje, jsou už předem konfigurovány, takže je můžete hned spustit a používat. Zdlouhavá práce na různých nastaveních softwaru tak odpadá a není nutná. Proto je Tails velmi doporučován k používání jako live systém, který chrání soukromí uživatele. Tails se dá také snadno testovat ve virtuálním stroji.