Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Nový 200Mpx snímač pro smartphony: téměř jistě bude v novém Galaxy S23

Pavel Trousil 18.01.2023

Chytré telefony zase budou fotografovat o něco lépe. Samsung představil snímač ISOCELL HP2 s rozlišením 200Mpx, který by měl umožnit pořizovat detailní fotografie za téměř jakýchkoli světelných podmínek.

Nový snímač Samsung ISOCELL HP2 obsahuje 200 milionů pixelů o velikosti 0,6 mikrometru (μm). Má velikost 1/1,3", což je velikost snímače, jaká se běžně používá u hlavních fotoaparátů smartphonů s rozlišením 108 Mpx. Uživatelé se tak můžou těšit z ještě vyššího rozlišení nejnovějších špičkových chytrých telefonů, aniž by bylo zapotřebí zvětšit velikost vyčnívajícího ostrůvku fotoaparátů.

Díky technologii sdružování pixelů Samsung Tetra2pixel bude mít fotoaparát více možností, jak reagovat. Může totiž simulovat různé velikosti pixelů, aby se přizpůsobil různým světelným podmínkám. Při slabém osvětlení se snímač transformuje na 1,2μm/50Mpx nebo 2,4μm/12,5Mpx obrazový snímač tak, že spojí 4 až 16 sousedící pixely.

Při snímání plnohodnotného videa v rozlišení 8K, což je přibližně 33 Mpx, se snímač HP2 přepne do režimu 1,2μm/50Mpx, aby se minimalizoval ořez obrazu a zachytila se větší část scény. Natáčení v rozlišení 8K rychlostí 30 snímků za sekundu (fps), široký úhel záběru a větší velikost pixelů dokáže vytvořit ostrá videa.

isocell-hp2-dl2-nahled

Snímač Samsung ISOCELL HP2 má 200 milionů pixelů, které se mohou sdružovat a vytvářet větší pixely, které jsou schopné zachytit více světla. | Foto: tisková zpráva Samsung

Senzor by měl také zabránit pořízení vybledlých nebo příliš světlých snímků kvůli příliš jasně osvětlenému prostředí. Postará se o to technologie Samsung Dual Vertical Transfer Gate (D-VTG). Ve fotodiodě každého pixelu se na spodní straně nachází přenosové hradlo, které přenáší elektrony z pixelů do logické vrstvy. Vysoká přesnost výroby polovodičových prvků umožnila použít technologii D-VTG pro přidání druhého přenosového hradla a zvýšit schopnost pixelů ukládat elektrický náboj víc než o 33 procent.

Automatické zaostřování fotoaparátu při slabém osvětlení je u HP2 vylepšeno technologií Super QPD, která umožňuje snímači využít jako zaostřovací prvky všech 200 milionů pixelů. Pro účely zaostřování jsou sousedící pixely seskupeny do čtveřic a provádí se rozpoznávání horizontálních i vertikálních změn vzoru, což přináší rychlejší a přesnější automatické zaostřování. Snímač už se začal vyrábět a objeví se ve vlajkových smartphonech.

Zdroj: GSM ArenaSamsung


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme