Přejít k hlavnímu obsahu

Nový digitální světový řád

Josef Mika 14.08.2019

Bez ohledu na to, jak skončí obchodní válka, pravidla digitální globalizace již neplatí.

Od té doby, co americký prezident a jeho administrativa zapsali společnost Huawei na seznam firem s omezeným přístupem k nákupu kritických technologií, se zdá, že se digitální svět začíná dělit. Donald Trump na měsíc ohrozil všechna spojení mezi americkou ekonomikou a čínskou technologickou skupinou Huawei a to má dopad na vlády, společnosti a nyní i spotřebitele. Do konce roku 2019 by tento výrobce pravděpodobně vedl celosvětové žebříčky prodejů smartphonů, pokud by nepřišel fatální výnos Donalda Trumpa. A i když ten teď své embargo odvolal, škody už byly napáchány. Nový OS je u Huawei velmi aktuální téma. Od podzimu by měl být dostupný v Číně a brzy poté i v zahraničí.

Není pochyb o tom, že Trumpova obchodní politika Silicon Valley poškozuje. Kromě toho existují problémy s regulačními orgány, které stejně jako ty v EU hrozí americkým obrům tresty, ba dokonce i zničením nebo rozdělením. Tyto obtíže by mohly hrát do rukou nastupujícím soupeřům. Zejména proto, že se trhy hvězd amerického akciového trhu nezvětšují. Rusko, které je s Washingtonem v neustálém konfliktu, se chce vymanit z internetu ovládaného USA a provozovat v budoucnu síť na vlastních serverech. A stejně jako v Číně i tam existují úspěšné lokální služby sociálních médií, které na tamních trzích dominují.

Jaký tedy bude nový světový řád v oblasti digitálních technologií? A dojde k rozdělení internetu? Přečtěte si náš článek z Chipu 09/19. Dozvíte se spoustu faktů a zajímavých úvah.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme