Bezpečnostní výzkumníci společnosti Sophos upozorňují na skutečnost, že Mad Liberator začíná nevyžádaným připojením zacíleného počítače pomocí aplikace pro vzdálený přístup AnyDesk. Tu často používají IT týmy, které se starají o správu počítačů ve firmách.
Přesný postup výběru cíle útoku je ale doposud nejasný. Jedna z teorií, kterou mají bezpečnostní experti, předpokládá, že útočníci testují různá ID AnyDesku a to tak dlouho, dokud se nenaváže úspěšné spojení.
Jakmile se spojení úspěšně naváže, útočníci nainstalují software, který zobrazí falešné okno aktualizace systému Windows. Klávesnice počítače oběti je deaktivována čili uživatel nemůže v tu chvíli nijak zasáhnout.
Hackeři kradou data předstíráním běžné aktualizace systému Windows

Zatímco je pozornost oběti odvedena falešnou aktualizací a rozptylována falešnou aktualizační obrazovkou, hackeři pomocí nástroje AnyDesk pro přenos souborů kradou data z účtů OneDrive, síťových disků a místních úložišť. Společnost Sophos vypozorovala, že útoky trvají až čtyři hodiny (!).
Pachatelé na síťových discích zanechávají vzkaz s odkazem na výkupné, aby přilákali co největší pozornost. Na své darknetové stránce skupina vysvětluje, že nejprve kontaktuje společnosti, které se staly oběťmi, a nabízí pomoc při obnově dat. Samozřejmě ale, pokud budou splněny požadavky na výkupné.
Mohlo by vás zajímat
Zákeřný trik s kódem IBAN vysaje váš účet: jak se chránit před podvody při platbách do zahraničí?

Pokud Mad Liberator neobdrží odpověď do 24 hodin, zveřejní jméno společnosti na své vyděračské stránce a spustí lhůtu sedmi dnů. Po dalších pěti dnech bez zaplacení zveřejní ukradené údaje na svých webových stránkách.
Server Bleeping Computer v současné době informuje o devíti potvrzených obětech, které jsou zveřejněny na stránkách hackerského gangu Mad Liberator.
Zdroj: Bleeping Computer