Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Nový trend na internetu: nejbizarnější optické klamy, které vám pořádně zamotají hlavu

Jakub Fišer 02.12.2022

Internetovou stokou proudí další fascinující trend, který za pár měsíců možná nebude již nikoho zajímat. Na mysli máme optické klamy a všemožné iluze, které pořádně potrápí váš mozek. Jejich popularizátorem je mimo jiné i TikToker HecticNick.

Kapitoly článku

Iluze rozmazaného písma

Jedním z jeho nejpopulárnějších optických klamů spočívá v tom, jak se na určitý obrázek díváte – respektive z jaké perspektivy. Nick ukazuje šedé pozadí s nápisem „FAR“ (anglicky daleko) a přes to napsané „CLOSE“ (anglicky blízko). Vtip je v tom, že v závislosti na tom, jak daleko od obrázku jste, se vám zobrazuje buď jedno nebo druhé.

Na relativně podobné bázi optického zkreslení funguje iluze se dvěma obličeji a křížkem uprostřed. Zatímco se obličeje po stranách pozvolna mění a přepínají, vy se díváte na křížek mezi nimi.

Mozek je zmaten a snaží se vám v mysli zobrazit dva neustále se měnící obličeje jako jeden. To vede k tomu, že se vám vyobrazené osoby zdají bizarní, byť při přímém pohledu vypadají naprosto normálně. O tomto optickém klamu jsme na Chipu informovali již v minulosti.

Optický klam rotujícího objektu

Další iluze, dokonce jedna z těch nejoblíbenějších na profilu HecticNick, spočívá ve sledování kružnice protnuté několika úsečkami, po kterých sem a tam projíždí bílé kružnice. Jak na sebe kružnice navazují v pohybu sem a tam, připomíná to, jako kdyby samy kružnice vytvářely svým pohybem kruhový pohyb. Tento TikTok si u HecticNicka získal přes 12 milionů zobrazení za necelý rok.

 

| Zdroj: VOD102 / YouTube

Posledním extrémně oblíbeným optickým klamem bývá rotující objekt, který v reálném čase „jakoby“ mění směr. To ale není pravda, točí se pořád stejně, jen náš mozek si myslí opak – opět záleží na perspektivě. Velmi známý je tento optický klam u případu rotující baleríny, Nick však ukazuje také případ rotující koule složené z teček, který funguje na stejném principu.

Zdroj: @ShortScienceVideos, HecticNick / TikTok #1 a #2


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud