Společnost totiž nedávno aktualizovala svou smlouvu EULA, která nyní zakazuje zavádění svých GPU GeForce do datacenter pro všechny činnosti, kromě zpracování blockchainu. Netřeba říkat, že tím vynucuje přesun na Quadro a Teslu v jakémkoli datovém centru, které karty GeForce skutečně používalo nebo je teprve plánovalo použít.
Zatímco dříve neexistovalo žádné výslovné omezení pro používání grafických karet GeForce v datových centrech, bylo to předtím, než se rozmohlo „hluboké učení“ (deep learning). Více výňatek z EULA: „Žádné zavádění do datacenter. Software není licencován pro nasazení do datového centra, s výjimkou povoleného zpracování blockchainu v datovém centru.“
Je tedy zřejmé, že společnost Nvidia věnuje spoustu výzkumu a vývoje technologiím DNN (Deep Neural Networks), a pokud průmysloví zákazníci nezaplatí prémii, sníží tím své zisky.
Téměř jakékoli ne-osobní používání grafických karet může být tedy chápáno jako použití pro „datacentrum“. Je zajímavé, že zpracování blockchainu je stále povoleno. Mohlo by existovat několik důvodů, proč tomu tak je, ale téměř jistě to souvisí se skutečností, že společnost ve skutečnosti ve výzkumu a vývoji neutratila ani cent, pokud jde o zpracování blockchainu, takže jakékoliv datacentrum, které chce GeForce využít k těžbě, představuje další zvýšení příjmů bez nákladů.
Každé datacentrum porušující tuto EULA smlouvu, by mohlo potenciálně čelit soudním sporům se společností. Buďme si zcela jistí, že právě teď existují datová centra, která používají karty GeForce, a ta jsou nyní zahnána do kouta a přinucena přejít do variant Quadro a Tesla. Netřeba dodávat, že to bude stát mnoho subjektů hodně úsilí a prostředků, aby se přizpůsobilo této změně ve smlouvě EULA. Ta také zahrnuje nově uvolněný Titan V, který je nyní omezen na velmi vyhraněný trh vývojářů.
Není teda zcela jasné, zda se clustery pro zpracování DNN na univerzitách a institucích dostanou pod definici datacenter.
Zdroj: wccftech.com
Poznámky:
Co je to EULA?
EULA neboli End-User-License-Agreement je licenční smlouva s koncovým uživatelem softwaru určující, co uživatel smí a nesmí dělat. Je možné, aby byl zdrojový kód open source, ale výsledný produkt už spadá pod EULA, kde se hovoří o zákazu editace a šíření tohoto programu.