Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Obchod Google pro stahování androidových aplikací uvolní významné omezení: novinku oceníte

Jiří Palyza 14.03.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Hlavní zdroj pro stahování aplikací do androidových smartphonů končí s nepříjemným omezením, které zpomalovalo aplikace. Uživatelé si budou moci paralelně stahovat více aplikací, což doposud nešlo.

Kapitoly článku

Aplikace, které si uživatelé chtějí stáhnout do svých mobilních zařízení, se načítají a stahují postupně. Tato metoda se ale v době rychlého internetu a stále výkonnějších smartphonů zdá být poněkud zastaralá.

Vynalézavému fanouškovi systému Android se nyní podařilo v aktuální verzi Obchodu Play, která má číselné označení 40.0.13, aktivovat zajímavou funkci, na které už vývojáři nějakou dobu pracují. Široká veřejnost ji ale ještě nemá k dispozici.

Jedná se o paralelní stahování aplikací z platformy Obchod Play. Skryté inovace jsou v současné době stále omezené.

Paralelní stahování aplikací z Obchodu Play

Paralelní stahování aplikací z Google Play
Prozatím Google souběžné stahování aplikací omezuje na dvě.
Zdroj: The SP Android / @Assembledebug

Potřeba paralelního downloadu se nejvíce projeví v okamžiku, když prostřednictvím Obchodu Play aktualizujete několik aplikací najednou. Ačkoliv můžete updaty jednoduše aktivovat klepnutím prstu, technicky se vytvoří fronta a aplikace se zpracovávají postupně jedna po druhé.

Paralelní stahování je možné povolit už nyní, nicméně má to své podmínky. Kromě výše uvedené verze aplikace pro Obchod Play to vyžaduje root přístup na zařízení s Androidem. Google zde také nastavuje limit paralelního stahování pouze na dvě aplikace, nicméně fanouškovi se to podařilo pomocí dalšího příznaku rozšířit na pět.

Mohlo by vás zajímat

Další omezení je ale ještě více limitující. Pro použitelný scénář updatů aplikací doposud nefunguje paralelní stahování prostřednictvím nastaveného příznaku "InstallQueue_enable_su_parallel_install". Je to možné pouze pro stahování nových aplikací z Obchodu Play.

Google to samozřejmě může kdykoli upravit. Doufejme, že se tato praktická funkce, která se připravuje už několik let, konečně dostane i do finální verze Obchodu Play.

Apple už paralelní stahování umožňuje

Uživatelé mobilních zařízení s iOS jsou na možnost souběžného stahování aplikací zvyklí. V případě iPhonů už to možné je. Apple kontroluje, jaká je dostupná šířka pásma respektive rychlost internetového připojení. Podle toho určí, kolik aplikací lze paralelně stahovat – není to tedy omezené počtem, ale rychlostí.
 

Mohlo by vás zajímat

Obecně se doporučuje, aby se aktualizace aplikací instalovaly automaticky. Pokud se tak děje na pozadí, není to z hlediska časové náročnosti tak citlivé a nepočítá se každá minuta. Přesto se zdá, že uvolnění omezení na postupné stahování z časového plánu Googlu tak trochu vypadlo. Je proto dost možné, že androidová společnost tento archaismus z Obchodu Play brzy odstraní.

Zdroj: The SP Android


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud