Temu je u soudu
Žaloba u občanskoprávního oddělení Obvodního soudu okresu Clerburne v Arkansasu, podaná 25. června, zmiňuje coby hlavní prohřešek, že aplikace Temu zpeněžuje neautorizovaná uživatelská data získaná přehnaným oprávněním na telefonu uživatelů.
Generální prokurátor Griffin přímo uvedl: „Temu získává neomezený přístup k operačnímu systému telefonu uživatele, mimo jiné včetně fotoaparátu, konkrétní polohy, kontaktů, textových zpráv, dokumentů a dalších aplikací.“
Netransparentní práce s uživatelskými daty Temu je předmětem kritiky již delší dobu. Nad tím, že aplikace shromažďuje velké množství uživatelských dat bez jasného cíle zvedají bezpečnostní odborníci obočí již od plošné expanze e-shopu mimo čínský trh.
Aplikace se prý chová jako malware
Právní zástupce Griffin se nebojí i ostřejších vyjádření. Temu označil za funkcemi podobný malwaru či spywaru, protože na koncovém zařízení shromažďuje data a přístupy, které z principu nepotřebuje.
Za pravdu mu dává i stránka aplikace na Google Play, kde se jasně píše o tom, že aplikace může shromažďovat tato data: fotky a videa, kontaktní údaje, podle jiných zdrojů prý i textové zprávy, dokumenty uložené v telefonu a podobně. K čemu Temu tato data potřebuje? Nikdo netuší.
Server ArsTechnica oslovil Temu s prosbou o vyjádření. To v oficiálním prohlášení nařčení důrazně odmítá a plánuje se proti soudnímu řízení aktivně bránit.
„Tvrzení v žalobě jsou založena na dezinformacích šířených online a jsou zcela nepodložená. Tato obvinění kategoricky popíráme a budeme se důrazně bránit. Chápeme, že jako nová společnost s inovativním modelem dodavatelského řetězce nás někteří mohou na první pohled špatně pochopit a nepřivítat. […]
Jsme odhodláni pracovat dlouhodobě a věříme, že kontrola nakonec prospěje našemu rozvoji. Jsme přesvědčeni, že naše činy a přínos pro společnost budou časem mluvit samy za sebe,“ napsal tiskový mluvčí.