Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Obchod Temu? Je to malware ve vašem telefonu, zaznělo u soudu

Jakub Fišer 02.07.2024
Zdroj: Vygenerováno v Midjourney

Temu, čínský obchod se vším možným, čelí po celém světě kritice. Někteří se jej nebojí označit za škodlivý software, který koná špatné věci na vašem telefonu, zatímco jej používáte. V žalobě se do provozovatelů e-shopu tvrdě opřel arkansaský generální prokurátor Tim Griffin.

Kapitoly článku

Temu je u soudu

Žaloba u občanskoprávního oddělení Obvodního soudu okresu Clerburne v Arkansasu, podaná 25. června, zmiňuje coby hlavní prohřešek, že aplikace Temu zpeněžuje neautorizovaná uživatelská data získaná přehnaným oprávněním na telefonu uživatelů.

Generální prokurátor Griffin přímo uvedl: „Temu získává neomezený přístup k operačnímu systému telefonu uživatele, mimo jiné včetně fotoaparátu, konkrétní polohy, kontaktů, textových zpráv, dokumentů a dalších aplikací.“

Netransparentní práce s uživatelskými daty Temu je předmětem kritiky již delší dobu. Nad tím, že aplikace shromažďuje velké množství uživatelských dat bez jasného cíle zvedají bezpečnostní odborníci obočí již od plošné expanze e-shopu mimo čínský trh.

Mohlo by vás zajímat

Aplikace se prý chová jako malware

Právní zástupce Griffin se nebojí i ostřejších vyjádření. Temu označil za funkcemi podobný malwaru či spywaru, protože na koncovém zařízení shromažďuje data a přístupy, které z principu nepotřebuje.

Za pravdu mu dává i stránka aplikace na Google Play, kde se jasně píše o tom, že aplikace může shromažďovat tato data: fotky a videa, kontaktní údaje, podle jiných zdrojů prý i textové zprávy, dokumenty uložené v telefonu a podobně. K čemu Temu tato data potřebuje? Nikdo netuší.

Nakupování na Temu
Zdroj: Temu / oficiální press kit

Server ArsTechnica oslovil Temu s prosbou o vyjádření. To v oficiálním prohlášení nařčení důrazně odmítá a plánuje se proti soudnímu řízení aktivně bránit.

„Tvrzení v žalobě jsou založena na dezinformacích šířených online a jsou zcela nepodložená. Tato obvinění kategoricky popíráme a budeme se důrazně bránit. Chápeme, že jako nová společnost s inovativním modelem dodavatelského řetězce nás někteří mohou na první pohled špatně pochopit a nepřivítat. […]

Jsme odhodláni pracovat dlouhodobě a věříme, že kontrola nakonec prospěje našemu rozvoji. Jsme přesvědčeni, že naše činy a přínos pro společnost budou časem mluvit samy za sebe,“ napsal tiskový mluvčí.

Zdroj: Obvodní soud okresu Clerburne, ArsTechnica


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme