Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Oblíbená aplikace je pod křížovou palbou kritiky: platforma s údajnými 33 miliony uživatelů prodává data

Jiří Palyza 13.12.2021

Vývojáři aplikace Life360 čelí velké kritice. Údajně prodávají údaje o 33 milionech uživatelů. Výbušné na celé věci je, že jde o oblíbenou platformu rodičovské kontroly.

Aplikace Life360 nabízí uživatelům smartphonů možnost lokalizovat jiné zařízení. K tomu je potřeba, aby byla instalována v obou zařízeních a vzájemně propojena. Nejčastěji ji používají rodiče pro sledování polohy svých dětí.

Jak nyní odhalil server The Markum a informuje ve svém příspěvku "The Popular Family Safety App Life360 Is Selling Precise Location Data on Its Tens of Millions of Users", aplikace nejen sdílí údaje o poloze obou smartphonů mezi sebou, ale také je prodává třetím stranám.

Generální ředitel společnosti Life360, Chris Hulls, obvinění nejprve nechtěl ani popřít, ani vyvrátit. Nicméně prodej dat je podle jeho slov součástí obchodního modelu a umožňuje zachovat poskytování základních služeb aplikace Life360 zdarma pro většinu uživatelů. Jde i o funkce, které podle CEO společnosti zvýšily i bezpečnost řidičů a zachránily mnoho životů.

Šéf Life360: data 33 milionů uživatelů byla anonymizována

life360

Vývojáři sledovací aplikace Life360 byli kritizováni za prodej údajů třetím stranám. | Zdroj: bruce mars/Unsplash

O skutečnosti, že údaje budou předávány třetím stranám, se píše i v zásadách ochrany osobních údajů, které jsou uvedeny na webových stránkách aplikace support.life360.com v části "Full Privacy Policy". Většina uživatelů si ale tuto informaci pravděpodobně nepřečte příliš pozorně.

Podle šéfa společnosti, Hullse, jsou údaje prodávány pouze v anonymní podobě. Znamená to, že "jména uživatelů, e-maily, telefonní čísla a další typy identifikujících informací o uživatelích" jsou předem vymazána. Experti, kteří se zabývají ochranou dat, ale kritizují, že i bez těchto informací lze údaje přiřadit konkrétním osobám.

Life360: dobré hodnocení v Obchodě Play

Mnoho uživatelů si ale skutečnost prodávání dat neuvědomuje. Na stahovací platformě Google Play aplikace měla 8.prosince 2021 průměrné hodnocení 4,3 hvězdiček. Uživatelé si například chválí možnost kontrolovat, zda dítě v pořádku dorazilo do školy.

Ale i v tomto ohledu se už objevila kritika. Mladí si stěžovali, že rodiče mohou prostřednictvím aplikace sledovat každý jejich krok. Využili mládeží oblíbenou aplikaci TikTok, kde své vrstevníky vyzývali k bombardování aplikace Life360 negativním hodnocením. Šéf Hulls na to reagoval přidáním funkce "bublin", která rodičům zobrazuje méně konkrétní polohu jejich dítěte. Nicméně přesnou polohu lze stále zobrazit pomocí dalšího kroku v nastavení.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud