Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Oblíbený program na zpracování obrázků Paint.NET uvolnil novou verzi: na mnoha PC ale už nepoběží

Jiří Palyza 11.01.2023

Vývojáři uvolnili novou verzi oblíbeného malovacího programu Paint.NET. Spousta uživatelů z ní už ale nebude nic mít. Nástroj přestává být kompatibilní s některými staršími verzemi Windows.

Kapitoly článku

Mnoho snímků se neobejde bez následné úpravy, protože jen málokterá fotka je ihned po svém pořízení dokonalá. Problém je, že většina profesionálních programů přijde na poměrně dost peněz a uživatelům, kteří mají focení jako své hobby, se jejich placení nevyplatí. Mají ale k dispozici kvalitní bezplatné nástroje, ke kterým bezesporu patří i Paint.NET. Nabízí řadu funkcí pro optimalizaci fotek.

Nyní se objevila verze 5, která podporuje ze světa Windows už jen desítky (od verze 1809) a jedenáctky. 32bitová verze byla rovněž zrušena. To ale Windows 11 stejně nijak neovlivní, protože systém je k dispozici pouze ve 64bitové verzi.

K nejdůležitějším inovacím nové verze patří:

Citlivost na tlak: tato užitečná funkce je zpět a pomůže především uživatelům, kteří pracují s grafickými tablety. S její podporou mohou malovat přirozeněji.

Funkce odstupu (spacing): její pomocí si nastavíte, jaká vzdálenost má být mezi jednotlivými body kreslení štětcem, což může vytvářet zajímavé efekty. Podpora dalších tvarů štětců, včetně definice vlastních, se má objevit v některé z dalších aktualizací.

Hardwarová akcelerace: Paint.NET nyní mnohem více využívá grafický procesor, a proto může pracovat výkonněji.

Nové filtry pro úpravy: k dispozici jsou tři a slouží pro korekci barev snímků.

Detailní popis všech provedených změn najdete na blogu vývojářů.

Co dalšího ještě program zvládne

paint-net

| Zdroj: Unsplash/Zdeněk Macháček

První myšlenka, která stála u zrodu programu, bylo nahrazení staršího programu od Microsoftu, který je známý pod názvem Paint/Malování. Původní verze byla vyvinuta na Washingtonské státní univerzitě ve spolupráci s Microsoftem. Nikdy ale nástroj Paint nenahradila.

K hlavním výhodám programu patří práce v několika vrstvách a množství filtrů pro různé efekty, kterými lze obrázky snadno a rychle upravit. Obsažené filtry lze také rozšířit instalací různých rozšíření.

Paint.NET vyniká přehledným, dobře uspořádaným rozhraním. Freeware nabízí mnohem více funkcí než celá řada konkurentů. K dispozici jsou i možnosti, které nabízejí pouze placené programy. V aplikaci Paint.NET uživatelé mohou pracovat s více vrstvami, používat profesionální grafické nástroje, nebo na obrázky aplikovat různé efekty.

Díky mnoha zásuvným modulům lze bezplatný program také hodně rozšířit. Pokud byste například potřebovali otevírat soubory Photoshopu, jde to pomocí Paint.NET PSD. Také častý photoshopový formát .8BF lze otevřít pomocí odpovídajícího rozšíření.

K dispozici je i přenosná verze softwaru. Není sice úplně aktuální, ale přijde vhod v případech, kdy nemůžete pracovat na vlastním počítači. Program si tak můžete brát s sebou, a v případě potřeby spouštět například z USB flash disku.

Zdroj: Paint.net


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud