Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Oracle představuje platformu Java 8

redakce 26.03.2014

Mění se model programování, verze Java SE 8 (Standard Edition) a Java ME 8 (Micro Edition) pokračují v konvergenci.

Kapitoly článku

Společnost Oracle představuje nejvýznamnější novinku platformy Java od jejího uvedení. K dispozici je nová verze Java Standard Editon (SE) 8, oznámena byla chystaná verze Java Micro Editon (ME) 8 a produkty, které jsou součástí platformy Java Embedded. Vývojový tým společnosti Oracle a další přední odborníci demonstrují hlavní funkce nových produktů prostřednictvím řady webcastů. K dispozici je velké množství technických materiálů a dokumentace, které se týkají platformy Java i vize Internetu věcí (Internet of Things).

java-8-launch-prague-nandini-ramani-2-nahled

Hlavní novinky

 • Aktuálně je již k dispozici JDK (Java Development Kit) 8, což je sada vývojových nástrojů a implementace specifikace Java SE 8 Platform. Jedná se o specifikaci, která prošla schvalovacím procesem (Java Community Process, JCP) a je připravena k nasazení do produkčního prostředí. Toto vydání znamená nejvýznamnější upgrade celého modelu programování od prvního představení platformy Java v roce 1996. Platforma JDK 8 byla vyvinuta ve spolupráci s komunitou OpenJDK Community.
 • Společnost Oracle představuje také verzi Oracle Java SE Embedded 8, která rovněž využívá nové funkce a je optimalizována pro nasazení na vestavěných (embedded) systémech.
 • Produkty Oracle JDK 8 a Oracle Java SE Embedded 8 jsou k dispozici ke stažení.
 • Platformy Java SE 8 a Java ME 8 pokračují směrem k těsnější konvergenci. Finální verze Oracle Java ME 8 bude k dispozici v průběhu jara letošního roku.
 • Platforma Java 8 poskytne konzistentní prostředí napříč všemi IT systémy, od vestavěných zařízení po desktopy, datová centra a cloud. Zákazníci budou díky tomu schopni nasazovat aplikace rychleji, zpracovávat a analyzovat data přímo za běhu (agilně) a okamžitě reagovat na aktuální události.
 • Implementace Oracle Java Embedded ještě zvyšuje hlavní přínosy jazyka Java, které spočívají v přenositelnosti napříč platformami. Dochází k dalšímu zvýšení flexibility ve vztahu k hardwaru i platformám, což umožňuje rychlejší portování aplikací a pomáhá zefektivnit životní cyklus produktů.

Java SE 8

 • Platforma Java SE 8 byla vyvinuta v těsné spolupráci mezi společností Oracle a celosvětovou vývojářskou komunitou. Vývoj zahrnoval vydávání nových verzí (build) každý týden a neustálé testování kódu.
 • Platforma Java SE 8 nabízí vývojářům vyšší produktivitu a zvyšuje výkon aplikací, protože omezuje náročnost kódu. Vylepšen je systém komentářů (anotací), jednoduší jsou modely pro paralelní programování a efektivněji lze využívat moderní vícejádrové procesory.
 • Klíčovými funkcemi v nové verzi JDK 8 jsou projekt Lambda (JSR 335, používání lambda výrazů nad velkými objemy dat), nástroj pro zpracování (engine, interpreter) jazyka JavaScript s názvem Nashorn, nové rozhraní Date and Time API JSR 310 a sada Compact Profiles. Odstraněno bylo permanentní generování kódu z virtuálního stroje (Java Virtual Machine, JVM) HotSpot.
 • Součástí JDK 8 je také nejnovější verze JavaFX, která vylepšuje fungování Javy na straně klienta. Inovace zahrnují práci s grafikou (včetně 3D grafiky), nové ovládací prvky uživatelského rozhraní, rozšířenou podporu pro standard HTML5 a funkce, které vývojářům umožní propojovat knihovnu Swing s aplikacemi v JavaFX.
 • Zpětná kompatibilita platformy Java SE 8 s předcházejícími verzemi umožňuje dále využívat know-how i práci současných vývojářů a pomáhá chránit stávající investice do technologie Java.
 • Vývojáři, kteří chtějí ihned začít využívat platformu Java SE 8, si navíc mohou stáhnout i integrované vývojové prostředí (IDE, Integrated Development Environment) NetBeans. Toto prostředí podporuje nejnovější funkce platformy Java a rozšiřuje také podporu pro standard HTML5.
 • Podpora pro platformu Java SE 8 by měla být zahrnuta do vývojového prostředí Eclipse (ve verzi Luna, která je plánována na červen 2014, ale i v dalších verzích).
 • Společnost Oracle brzy uvolní podpůrné zdroje pro vývojáře (Java SE 8 training curriculum), které jim usnadní přechod na novou verzi a i implementaci inovací umožněných novou verzí platformy.
 • Společnost Oracle se nadále intenzivně angažuje v rámci skupin Java User Groups (JUGs), nabízí vzdělávací akce a poskytuje technické informace.

Java SE Embedded

 • Platforma Oracle Java SE Embedded 8 poskytuje vývojové prostředí pro vestavěná (embedded) zařízení a Internet věcí (Internet of Things, IoT). Nabízí značnou flexibilitu, rozsáhlé možnosti portování a funkce platformy Java SE 8.
 • Oracle Java SE Embedded 8 umožňuje vývojářům využívat tři nové profily Compact Profiles v Java SE 8. Umožňuje to na jedné straně vytvářet odlehčené platformy pro vestavěné systémy, na druhé straně mít přístup k plnému rozhraní (API) platformy Java SE. Verze Java SE Embedded 8 lze oproti verzi 7 nasadit mnohem efektivněji na vestavěná zařízení, která mají k dispozici např. pouze 16 MB paměti RAM.
 • Platforma Oracle Java SE Embedded 8 je k dispozici pro řadu platforem a konfigurací – např. Linux na procesorech ARM, x86, PowerPC. Stejně tak je optimalizována pro komunitní projekty typu Raspberry Pi i pro hlavní systémy Systems-on-Chip (SoC).
 • K dispozici jsou rovněž nástroje, které umožňují vytvářet upravené verze prostředí JRE  (Java Runtime Evironment) optimalizované pro konkrétní vestavěné platformy.

Java ME 8

 • Verze Java ME 8 představuje významnou aktualizaci platformy Java ME. Aktualizace a nové funkce zahrnují mj. následující vlastnosti: konvergenci příslušného rozhraní (API) k Java SE 8, podporu moderních webových protokolů, komplexní model aplikací, pokročilé bezpečnostní funkce, standardní rozhraní pro správu napájení a interakci s širokou sadou standardních periferií.
 • Důležitou inovaci v případě platformy Java ME 8 představuje vyšší rychlost aplikací, což je významné především na méně výkonných zařízení.
 • Oracle Technology Network (OTN) a Oracle Academy poskytují řadu technických kurzů a nabízejí také soutěže pro studenty a vývojáře, kde je cenou pro výherce např. účast na konferenci JavaOne 2014.
 • Java ME a Java SE v nejnovějších verzích silně konvergují. Pro vývojáře to znamená konzistentnější prostředí a umožňuje jim to více využívat jednou vytvořený kód napříč platformami. Vývojáři mohou nyní vytvářet efektivnější a čistší kód, který lze nasadit v rámci obou platforem; nové speciální funkce v Java ME 8 pomáhají zrychlit a zjednodušit vývojový cyklus.
 • Finální verze Oracle Java ME Embedded 8 bude implementací standardu Java ME. Stávající verze Oracle Java ME Embedded 8 Early Access 2 je nyní k dispozici jako běhové prostředí (interpreter, runtime) pro několik platforem (Qualcomm 6270T – ARM9, Raspberry Pi – ARM11 a ST Microelectronics STM32F4DISCOVERY – ARM Cortex-M4). V emulovaném prostředí lze vyvíjet také aplikace pro operační systém Windows 7.

„Platforma Java představuje globální standard pro vývoj a nasazování aplikací napříč různými prostředími, od malých zařízení po cloud. Konvergence mezi platformami Java SE 8 a Java ME 8 má za cíl zajistit konzistentní vývojové prostředí, které zvýší produktivitu vývojářů i výkon aplikací,“ uvádí Nandini Ramani, viceprezidentka vývoje platformy Java ve společnosti Oracle. „Právě uvedená platforma Java 8 umožňuje významně zefektivnit vývoj aplikací a harmonizovat IT prostředí v podnicích.“

„Společnosti ARM a Oracle spolupracují na definici a integraci technologií i komponent, aby se tak pro vývojáře i podniky stal přínosným koncept Internetu věcí. Jedním z výsledků této spolupráce je i platforma Oracle JDK 8,“ říká Ian Drew, výkonný marketingový ředitel a viceprezident společnosti ARM. „Platforma Java 8 představuje standardizované a otevřené prostředí umožňující vývojářům vytvářet aplikace pro širokou škálu prostředí, od chytrých zařízení po servery.“

„Právě oznámená platforma Java SE 8 ukazuje přednosti spolupráce mezi společnostmi IBM, Oracle a dalšími členy komunity kolem projektu OpenJDK,“ prohlásil John Duimovich, jemuž byl ve společnosti IBM udělen titul Distinguished Engineer. „Java SE 8 přináší podnikovým zákazníkům vyšší produktivitu, škálovatelnost i snazší údržbu, takže se mohou spolehnout, že Java bude i nadále pomáhat rozvoji jejich podnikání.“

Platforma Java v číslech

 • Celosvětově existuje 9 milionů vývojářů v Javě.
 • Technologii Java využívá více než 3 miliardy zařízení.
 • Existuje více než 10 miliard chytrých karet využívajících technologii Java Cards.
 • Bezplatně je k dispozici specializovaný elektronický časopis Java Magazine. Vychází jednou za dva měsíce, vydává se rovněž ve verzi pro mobilní zařízení. Časopis Java Magazine přináší novinky ze světa Javy, popisuje nové produkty a poskytuje technické know-how. Vydání tohoto časopisu z letošního března/dubna je zaměřeno právě na platformu Java 8. Podrobnější informace o možnost přihlásit se k odběru tohoto časopisu: viz oracle.com/javamagazine.

Podrobnější informace (v angličtině)


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme