Na matrixu o velikosti 4 × 4 body putuje šedivý marker od pole k poli, vedle toho vidíme tlačítka bez čísel. Teprve potom, když se do ovládání dostaneme díky sledování tutoriálů na YouTube, otevírá Nanoloop široké spektrum funkcí.
Základní princip je jednoduchý – melodie a rytmy jsou komponovány na matrixu o velikosti 4 × 4 body, v takzvaných patternech (pro bližší představu o fungování aplikace viz toto video na YouTube). Tóny je možné umístit poklepáním na 16 matrixových polí. Zvuk zazní, když se putující šedý marker dostane na konkrétní pole. Pro osm různých kanálů je možné navrhnout až osm patternů, a následně je spojovat dohromady pomocí smyček či aranžovacích nástrojů. Zvuk každého kanálu je individuálně regulovatelný. Je možné také importovat další zvuky a krátké nahrávky. Díky nástrojům pro transponování a efekty jako Panning či Fade je Nanoloop vysoce hodnotný sekvencer. Popis ovládání možná zní komplikovaně, to by však nemělo hudební laiky odstrašit – také ti dokážou celkem snadno vytvořit malé hudební kousky. Pro vyčerpání celého potenciálu aplikace je však doporučeno mít základní hudební vzdělání.
Nanoloop stojí pro Android 3,59 euro (v přepočtu asi 92 Kč), pro iOS 4,49 euro (115 Kč). Na smartphonu je obsluha obtížná, pro aplikaci se proto doporučuje tablet.