Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Otevřený ekosystém HP rozšiřuje možnosti softwarově definovaných sítí

redakce 10.10.2013

HP představilo první otevřený podnikový ekosystém pro softwarově definované sítě (software-defined networking, SDN), včetně balíčku pro vývojáře HP SDN Developer Kit (SDK) a online obchodu HP SDN App Store.

Budování tradičních sítí obvykle vyžaduje měsíce rozsáhlého zapojení „lidského middlewaru“ a úprav, což oddaluje možné zavádění aplikací a zároveň omezuje reakceschopnost organizací. SDN sice nabízejí automatizaci provozu sítí, nicméně uzavřené, proprietární SDN technologie zároveň brzdí inovace, komplikují vzájemnou spolupráci dílčích prvků sítí a omezují vznik tržního prostředí. Tvorbu inovací a zvyšování spolupráce může přinést až otevřený SDN ekosystém a platforma pro vývoj aplikací.

„Jednou z našich největších priorit je přinášení nových inovací, které udrží krok s poptávkou zákazníků po nových službách,“ řekl Ricardo Pedreti, marketingový manažer pro korporátní zákazníky divize Data networking ve společnosti Telefonica|Vivo. Jednoduchost a automatizace garantované HP SDN řešením podstatně zjednodušuje provoz IT a umožňuje nám zajistit rychlejší nasazení služeb nové generace na trh.“

Sada HP SDN Developer Kit poskytuje vývojářům základní nástroje pro vytváření, testování a ověřování SDN aplikací a umožňuje jim využít SDN infrastrukturu HP včetně komplexní nabídky podpůrných služeb. HP SDN App Store umožňuje zákazníkům procházet, vyhledávat, nakupovat a přímo stahovat SDN aplikace pro jejich Virtual Application Networks SDN kontroler, čímž vytváří nový obchodní model pořizování a implementace síťových služeb.

Díky SDN může segment sítí projít zásadní transformační inovací a má tak nyní našlápnuto na monumentální krok vpřed,” řekl Tomáš Kubica, technologický ředitel HP Networking v České republice. „HP vytvořilo nejkomplexnější portfolio SDN produktů na trhu a přináší také otevřený SDN ekosystém, který podnikům a partnerům nabízí prostředí, v němž mohou rychle vyladit své sítě podle aktuálních obchodních i aplikačních potřeb.”

Mezi současné partnery SDN ekosystému, kteří se zaregistrovali pro získání sady HP SDN Developer Kit, patří společnosti Aastra, Blue Coat Systems, BlueCat, Citrix Systems, Ecode Networks, F5, Infoblox, Infranics, Intel, Microsoft, MIMOS, PwC, Qosmos, Radware, Real Status, Riverbed, RMIT University, ShoreTel Inc., SAP, Tech Mahindra, VMware, Versatile a Websense.

Podpora inovací prostřednictvím otevřeného ekosystému

Sada HP SDN Developer Kit poskytuje partnerům HP AllianceOne i nezávislým vývojářům softwaru přístup k nástrojům potřebným pro vývoj, simulaci a prověření podnikových SDN aplikací s možností prodávat je prostřednictvím HP SDN App Store. Tyto nástroje partnerům umožňují:

 • Rychlý vývoj nových aplikací přímo na HP VAN SDN kontroleru s pomocí API dokumentace, příručky pro vývojáře a vzorového kódu.
 • Testování funkčnosti aplikací a jejich vzájemné spolupráce v předpřipraveném prostředí, které simuluje uživatelské podmínky s pomocí simulační sady SDN a HP SDN Virtual Lab.
 • Možnost ověření, zda nově vytvořené aplikace vyhovují podnikovým standardům společnosti HP prostřednictvím nástroje HP SDN Validation Test.

Kromě těchto zdrojů lze na portálu HP.com nalézt diskusní fóra SDN vývojářů, která podporují zlepšování spolupráce, včetně vytváření soukromých pracovních skupin a podpůrných služeb od HP.

„Díky aplikacím se SDN technologie dostanou na špičku mainstreamu v oblasti sítí," řekl Rohit Mehra, viceprezident divize Network Infrastructure ve společnosti IDC. „Paradoxem je, že inovace prostřednictvím aplikací vyžadují velké investice do rozvoje infrastruktury, což vývoj brzdí. Příchod SDN App Store vytváří v kombinaci se sadou SDN Developer Kit variantu, která je pro vývojáře mnohem dostupnější.“

hp-sdn

Snazší vstup na trh díky otevřenému online obchodu

HP SDN App Store vytváří otevřené tržiště pro partnery ekosystému, jehož prostřednictvím mohou prodávat své SDN aplikace, které poté zákazníci jednoduše nasadí ve své síti pouze několika kliknutími myší. Nabídka SDN App Store bude zahrnovat aplikace vyvinuté společností HP, aplikace vyvinuté společně s partnery i aplikace certifikované partnery a vytvořené v rámci komunity.

HP SDN App Store zajišťuje komplexní infrastrukturu nezbytnou pro online obchodování, díky čemuž se ekosystémoví partneři vyhnou dalším investicím. Všechny aplikace prodávané prostřednictvím HP SDN App Store jsou ověřeny společností HP, která tak garantuje, že tyto SDN aplikace splňují nároky podnikové úrovně.

Organizace mohou zajistit zabezpečený privátní přístup na portál pouze svým zaměstnancům, kteří zde mohou stáhnout a spustit aplikace na HP VAN SDN kontroleru v rámci privátního serverového prostředí pro své zákazníky.

SDN aplikace jsme testovali na HP VAN SDN kontroleru, abychom zajistili automatizaci našich síťových služeb, zjednodušili IT infrastrukturu a snížili provozní náklady v rámci různých budov tvořících katedru elektrotechniky,“ řekl Charlie Orgish, manažer distribuovaných systémů na Stanfordské univerzitě. Spolupracujeme s HP na vytváření inovativnějších aplikací pro naši síť při jejím rozšiřování o další výzkumné sítě.

Pro doplnění tohoto otevřeného SDN ekosystému přidalo HP podporu OpenFlow do deseti nových směrovačů v portfoliu HP FlexNetwork, mimo jiné do modelů HP MSR2000, 3000, 4000 a směrovačů řady HP Virtual Services Router (VSR). Tyto modely rozšiřují stávající portfolio 50 přepínačů podporující standard OpenFlow, jež představuje více než 25 milionů instalovaných portů. Kompletní seznam ekosystémových partnerů je k dispozici na webové stránce HP SDN Ecosystem Partners.

SDN služby zaměřené na lidi, procesy a technologie

Divize HP Technology Services nabízí nové služby pro návrhy, implementace a podporu při vytváření a zavádění podnikových SDN řešení. Tato nabídka HP v kombinaci se strategickými SDN službami poskytuje komplexní a pragmatický přístup k transformaci sítí zákazníků na softwarově definované sítě. Mezi nové služby patří:

 • HP SDN Developer Support – nabízí technickou 24×7 telefonickou podporu a prioritní odpovědi v rámci fóra zabývajícího se znalostní bází příkladů ověřených v praxi a řešením problémů pro SDN vývojáře.
 • HP SDN Apps Services and Support – pomáhá zákazníkům dosáhnout požadovaných výsledků a zlepšit jejich zkušenosti s aplikacemi typu Sentinel či nástrojů pro jednotnou komunikaci a spolupráci.
 • Služby a podpora pro produkty HP OpenFlow – nabízí komplexní portfolio služeb umožňujících lépe začlenit produkty podporující OpenFlow do IT prostředí zákazníků.

Školení IT pracovníků pro správu SDN prostředí

V rámci svého programu HP ExpertOne představilo HP výukový plán SDN Learning Journey a certifikaci SDN Certification. Tyto novinky pomohou lépe připravit IT odborníky na změny v dovednostech potřebných ke zvládání toho, jak SDN řešení mění způsob budování, programování a řízení sítí.

Výukový plán HP SDN Learning Journey zahrnuje tři pevně stanovené kroky, jak připravit, nasadit a poskytovat SDN řešení. Program kombinuje tradiční sítě se SDN architekturami.

Prostřednictvím HP SDN certifikace získají IT architekti, manažeři a vývojáři aplikací jistotu, že splňují přísné výkonnostní normy společnosti HP pro zavádění SDN na podnikové úrovni.

Ceny a dostupnost

 • HP SDN App Store bude dostupný v první polovině roku 2014.
 • HP SDN Developer Kit bude dostupný v listopadu 2013.
 • HP SDN Developer Support bude k dispozici v listopadu 2013. HP SDN Apps Services and Support, a služby a podpora pro produkty HP OpenFlow budou dostupné v první polovině roku 2014.
 • Cena HP Virtual Application Network SDN kontroleru začíná na 495 USD (cca 9 400 Kč).
 • Výukový program SDN Learning Journey je již dostupný.
 • HP SDN certifikace budou dostupné od prosince 2013.
 • Routery HP MSR jsou již v prodeji s cenou od 1 000 USD (přibližně 19 000 Kč).
 • Routery HP Virtual Services Router (VSR) jsou již v prodeji s cenou od 500 USD (9 500 Kč).

Další informace o řešeních HP Networking lze najít na webu www.hp.com/go/networking.

Zdroj: TZ HP.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme