Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Ovládání smartphonu z počítače: Microsoft k tomu nabízí potřebné nástroje

Jiří Palyza 22.11.2021

Windows už nějakou dobu nabízejí možnost připojit se ke smartphonu s Androidem a ovládat telefon z počítače. Redmondský koncern tuto funkci neustále vyvíjí a v nejnovější verzi Windows 11 Preview má zcela přepracovaný design.

Jedná se o jednu z nejlepších aplikací systému Windows, která je předem instalovaná v počítači: aplikace Váš telefon. Software propojuje počítač se smartphonem na Androidu. iPhony jsou podporovány také, ale pro platformu Apple je k dispozici mnohem méně funkcí.

Aplikace Váš telefon je komplexní sada pro ovládání smartphonu se systémem Android z počítače. Nepotřebujete nic víc, než párovou aplikaci pro mobil Doplněk k vašemu telefonu – Link to Windows (Your Phone Companion). Kompatibilní telefony Samsung dokonce mají možnost připojení obsaženou přímo v nastavení.

Nyní Microsoft představuje ve verzi Windows Insider Preview první verzi, ve které byla aplikace výrazně přepracována a má nový design. Co by se tedy mělo v budoucnu změnit.

vas-telefon-logo

Váš telefon - Windows App 1.21092.145

CHIP hodnotí Dobrý

Bezplatná aplikace pro Windows „Váš telefon“ vám umožní propojit smartphone s Androidem a počítač s Windows.

www.microsoft.com/cs-cz/p/vas-telefon/
linkwindows-logo

Doplněk k vašemu telefonu: Link to Windows

CHIP hodnotí Dobrý

Pomocí bezplatné aplikace pro Android, Link to Windows, můžete propojit svůj smartphone s počítačem.

play.google.com/store/apps/details?id=com.microsoft.appmanager"

 

Windows Insider Preview ukazuje novou aplikaci

winphone-1

Ve Windows Insider Preview už je to viditelné: nový design a nová navigace v nabídce aplikace Váš telefon. | Zdroj: Microsoft

Pokud se podíváte na novou verzi Windows Insider Preview nebo na snímky obrazovky, zveřejněné Microsoftem na blogs.windows.com v příspěvku "Announcing Windows 11 Insider Preview Build 22504", rychle si všimnete, že uživatelské rozhraní bylo přepracováno nejen z hlediska designu, ale také navigace v nabídkách.

Zatímco dříve se nabídka pro oznámení, zprávy, fotografie, aplikace a hovory, nacházela vlevo, v budoucnu zde bude centrum oznámení. Zprávy ze všech aplikací jsou řazeny chronologicky a je zde také možnost přímo odpovídat na textové zprávy. Tlačítka nabídky pro ostatní funkce se přesunou na horní okraj okna.

Důvodem této úpravy je podle Microsoftu to, že oznámení jsou v novém uspořádání viditelná vždy – bez ohledu na to, která funkce je právě otevřená. Kromě toho byla celá aplikace pro chytré telefony přizpůsobena novému designu systému Windows 11.

Odpovídání na zprávy a nastavení ovládání

winphone-2

V souvislosti s připojeným telefonem se objevuje celá řada praktických rychlých funkcí. | Zdroj: Aggiornamenti Lumia

Kromě SMS můžete odpovídat na všechny zprávy, které se objeví v oznámeních v aplikaci Windows, a zobrazovat oznámení přímo na ploše. Z počítače lze také přijímat hovory a snadno ovládat hudbu přehrávanou ve smartphonu.

Můžete tak ze systému Windows pohodlně ovládat často používaná nastavení připojených mobilních telefonů: například zapínat a vypínat Bluetooth, zapínat a vypínat zvuk, spouštět a zastavovat hudbu nebo ovládat režim Nerušit. Spárovaný smartphone navíc poskytuje informace o stavu akumulátoru nebo o příjmu Wi-Fi či mobilní síti.

Jednoduché používání androidových aplikací na PC

winphone-3

Každou aplikaci, kterou máte ve svém smartphonu, můžete také používat na PC. | Zdroj: Váš telefon

Zdaleka nejzajímavější funkce aplikace Váš telefon je možnost používat v počítači se systémem Windows libovolnou aplikaci nainstalovanou ve smartphonu. Aplikace můžete vybírat z přehledného seznamu, spouštět je v novém okně a pro lepší dosažitelnost je dokonce připnout na Hlavní panel.

Je v tom ale háček: nejsou podporovány všechny smartphony. Kromě zařízení Surface Duo jsou díky partnerství mezi Microsoftem a Samsungem kompatibilní pouze současné modely Samsungu. Pokud máte smartphone jiného výrobce a chtěli byste používat androidové aplikace v počítači, bude to chtít použít jiný software, např. Nox AppPlayer nebo MEmu.

Volání, fotky a hudba

Aplikace Váš telefon je předinstalována se systémem Windows 10 a uživatelé si mohou stahovat její nejnovější aktualizace z obchodu Microsoft Store. Minimální požadavek je Windows 10 verze 1903. Prostřednictvím této aplikace je možné nejen psát SMS zprávy, které jsou následně odesílány přes smartphone se systémem Android. Fotografie lze přenášet na plochu Windows a od vydání verze Windows 10 2004 lze také volat.

Funguje to od verze Androidu 7. Hovory s propojeným smartphonem se systémem Android se zobrazují jako vyskakovací okno na ploše. Kromě toho můžete z aplikace Váš telefon volat a volně vytáčet čísla. Pokud na smartphonu posloucháte hudbu, můžete přepínat skladby pomocí příslušného tlačítka v aplikaci Windows 10.

Microsofte, nepolevuj

V podobě aplikace "Váš telefon" Microsoft uvedl na trh zajímavou věc a neustále jí doplňuje novými funkcemi. Tak by to mělo být. Pokud nyní rozšíří další funkce pro více mobilních telefonů, bude integrace mobilů do systému Windows komplexní záležitostí. Tak v tom pokračuj, Microsofte. Ne všechny nové verze aplikace se dostanou ke všem uživatelům ve stejném okamžiku, proto se vyplatí častěji kontrolovat aktualizace.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud