Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Paměťové karty standardu UFS

Pavel Trousil 15.07.2016

Samsung představil první přenosné paměťové karty založené na standardu JEDEC Universal Flash Storage (UFS) 1.0 Card Extension. Tato média jsou určena pro zařízení s vysokými přenosovými rychlostmi. 

Paměťová karta 256 GB UFS poskytne uživatelům dostatek prostoru, což ocení zejména při pořizování záznamů ve vysokém rozlišení, při hraní 3D videoher nebo přehrávání kvalitních videí. Dokáže podle výrobce nabídnout 5x rychlejší sekvenční čtení než klasické SD karty, tedy rychlost až 530 MB za sekundu. Karta UFS dokáže načíst Full HD video o velikosti 5 GB během 10 vteřin, zatímco běžné UHS-1 microSD kartě to trvá vzhledem k rychlosti 95 MB/s 50 vteřin. Také rychlost náhodného čtení je u UFS karty 20krát rychlejší.

Zápis na 256GB UFS kartu probíhá rychlostí 35 000 IOPS, což je 350 krát vyšší než u typických microSD karet, kde hodnota činí 100 IOPS, a dosahuje sekvenční rychlosti zápisu 170 MB/s, tedy téměř dvojnásobku rychlosti nejlepších microSD karet. Díky těmto zásadním vylepšením UFS karta s kapacitou 256 GB UFS značně snižuje čas potřebný pro stažení multimédií, načtení náhledů fotografií a vyrovnávací čas v režimu fotografování, což může být výhodné zejména pro uživatele DSLR fotoaparátů. Pořízení 24 velkých, jemných fotografií (1 120 MB) digitální zrcadlovkou zabere UFS kartě méně než 7 vteřin, zatímco UHS-1 microSD kartě s rychlostí 35 MB/s by tato operace trvala přibližně 32 vteřin.

Samsung je dlouhodobě aktivní v přípravě uvedení UFS řešení na trh. V září 2013 přispěl k JEDEC standardizaci Universal Flash Storage 2.0 a v březnu 2016 k UFS standardu 1.0 Card Extension. 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme