Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Pátá generace skládaček od Samsungu – změn doznal hlavně kompaktní model Z Flip5

Pavel Trousil 26.07.2023

První skládací telefon Galaxy Fold představil Samsung už v roce 2019 a po něm následoval i menší model Z Flip. Teď už má Samsung v nabídce pátou generaci telefonů s ohebným displejem. Největších inovací se dočkal Z Flip5, který má mnohem větší přední displej, takže ho nemusíte tak často otevírat.

Kapitoly článku

Své skládací telefony Galaxy Fold a Z Flip Samsung postupně zdokonaluje a samozřejmě se u nich zvyšuje výkon i kvalita fotografií. Modely s číslem 2 měly vylepšený skládací mechanismus a dostaly režim Flex, s třetí generací už se uživatelé nemuseli bát vody a u verze 4 Samsung optimalizoval prostředí pro lepší využití skládacích displejů.

Z Flip5 se zvětšeným předním displejem

Nyní je tu už pátá generace skládacích telefonů, které se stávají stále populárnějšími. Více změn se dočkal menší model Z Flip5, který je oproti předchozímu modelu kompaktnější a je u něj použit vylepšený kloub (Flex Hinge), díky kterému na sebe obě části telefonu krásně dolehnou, a složený telefon má na výšku jen 15,1 mm. Hmotnost je 187 g, tedy stejně jako předchozího modelu.

20230724-123159-nahled

Díky vylepšenému pantu už nejsou mezi oběma částmi telefonu mezery. | Zdroj: foto redakce

Důležitou změnou je pak zvětšení vnějšího AMOLED displeje na 3,4“ (má rozlišení 720 x 748 bodů), na kterém nyní lze provádět mnohem více činností, takže telefon pro běžné úkony ani nemusíte otevírat. Bez rozkládání tak lze telefonovat, přijímat i psát zprávy (zobrazí se plná softwarová klávesnice), fotografovat, nebo si přehrávat videa z YouTube či prohlížet mapu.

094-1-galaxy-flip5-lifestyle-cream-li-nahled

Na mnohem větším 3,4" displeji je toho vidět víc a nenení tak potřeba telefon tak často otevírat. | Zdroj: TK Samsung

Hlavní displej je vybaven vrstvou pro tlumení nárazů, má ochranné sklo Corning Gorilla Glass Victus 2 a celkově má telefon pevnější provedení. Vzhled předního displeje lze samozřejmě upravit – k dispozici je například spousta typů digitálních i analogových hodinových ciferníků. Díky widgetům neboli miniaplikacím jsou k dispozici předpověď počasí, ovládací prvky k audiopřehrávači  nebo třeba poslední kurzy akcií v miniaplikaci Google Finance. Čtyřka má jen 1,9 palcový displej a zvětšení je u modelu model Z Flip5 určitě vítanou změnou.

095-2-galaxy-flip5-lifestyle-cream-li-nahled

S větším displejem se vylepšily i možnosti fotografování. | Zdroj: TZ Samsung

Co se týká možností fotografování, Z Flip5 má hlavní a širokoúhlý fotoaparát, oba s rozlišením 12 MPx a světelností F1.8 a F2.2. Těmi lze díky skládací konstrukci pořizovat i selfie snímky. Hlavní parametry se oproti předchozímu modelu nezměnily, ale k lepším snímkům podle výrobce dopomáhá vylepšený snímací čip i umělá inteligence podporovaná výkonným procesorem Snapdragon 8 Gen 2 for Galaxy.

To je procesor, který se osvědčil už u modelů Galaxy S23 a zatím nemá ve světě chytrých telefonů konkurenci. Doplněn je 8 GB paměti a flash pamětí o kapacitě 256 (28 499 Kč) nebo 512 GB (30 999 Kč). 128GB varianta se u nás prodávat nebude. Telefony budou dostupné v několika barevných provedeních a pokud si je objednáte do 10.8. zaplatíte méně a můžete dostat bonus (3 500 Kč) za výkup staršího telefonu. Podrobnosti o cenách najdete v následujícím článku.

Z Fold5 – počítač do kapsy

Druhý skládací telefon Z Fold5 v rozloženém stavu nahradí tablet případně i notebook. Má totiž dostatečně výkonný procesor (opět Snapdragon 8 Gen 2 for Galaxy), 7,6“ displej a můžete k němu připojit i klávesnici. Oproti předchozímu modelu se Samsungu podařilo trochu ho zeštíhlit (na 13,4 mm) a snížit hmotnost o 10 g na cca čtvrt kilogram. Jas displeje se zvýšil až na 1 750 nitů. Z Fold5 je vybaven třemi fotoaparáty. Hlavní má rozlišení 50 MPx, širokoúhlý má 12 megapixelů a zoom (3X) 10 megapixelů. Stejně jako Z Flip5 má Z Fold5 nový typ pantu Flex Hinge.

20230724-123538-nahled

Také větší Fold5 má vylepešený pant. | Zdroj: TZ Samsung

Co se týká dalších vylepšení, ty jsou většinou softwarové. Samsung vylepšil hlavní panel, který zjednodušuje multitasking, tedy snadné přepínání mezi aplikacemi a zajistil rychlejší přístup k naposledy použitým programům. Zajímavá je i možnost provést Drag&Drop pomocí dvou prstů. Pro zjednodušení práce si k telefonu můžete pořídit pero S Pen Fold Edition.

20230724-123511-nahled

Díky výkonnému procesoru a rozměrům displeje po otevření se může Z Fold5 porovnávat i s notebooky, nebo tablety. | Zdroj: redakce

Z Fold5 se bude od 11.8 prodávat v několika barevných variantách ve verzích s 256 (44 999 Kč), 512 (47 999 Kč) a 1024 GB paměti (53 999 Kč). V předprodeji budou ceny výhodnější a i v tomto případě můžete dostat bonus k výkupu staršího zařízení.

Zdroj: TZ Samsung, Samsung


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud