Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Po přechodu z Windows 10: jak vyřešit nastavení Hlavního panelu systému Windows 11

Jiří Palyza 14.01.2022

Windows 11 s sebou přinášejí mnoho změn, na které uživatelé mají rozdílné názory. Pro mnohé je velkou nepříjemností zcela změněný Hlavní panel. Předchozí uživatelé Windows 10 jeho výchozí nastavení často mění.

Po upgradu systému Windows 10 na verzi 11 se uživatelé mohou těšit na řadu nových funkcí a svěží design. Microsoft ale v novém systému zrušil některé funkce, které byly ve Windows 10 oblíbené.

Ve Windows 11 už například nejde měnit polohu Hlavního panelu. Namísto dřívější možnosti jej umístit i na pravou, levou anebo horní stranu obrazovky se uživatelé Windows 11 musí spokojit s Hlavním panelem na jejím spodním okraji. Dobrou zprávou je, že ti, kdo by si tuto možnost chtěli do Windows 11 vrátit, tak mohou učinit pomocí bezplatného nástroje Taskbar11.

taskbar11-logo

Taskbar11 v5.0.2

CHIP hodnotí Dobrý

Program umožňuje přizpůsobit Hlavní panel ve Windows 11 podle vlastních preferencí.

https://github.com/jetspiking/Taskbar11

 

Taskbar11: dodatečná instalace pohyblivého Hlavního panelu ve Windows 11

taskbar11

Malý a efektivní: pomocí nástroje Taskbar11 si můžete snadno přizpůsobit Hlavní panel v systému Windows 11. | Zdroj: GitHub/jetspiking

Štíhlý nástroj umožňuje velmi snadno umístit Hlavní panel na horní hranu obrazovky. Škoda, že v současnosti také neumí zarovnat panel ke straně. Místo toho ale můžete několika kliknutími upravit velikost ikon. Vybrat si můžete celkem ze tří různých rozměrů.

Taskbar11 vám také poskytuje podstatně více možností návrhu Hlavního panelu, než poměrně strohá výchozí nastavení ve Windows 11. Můžete například rozhodnout, zda se mají zobrazovat nebo skrývat prvky, jako například funkce vyhledávání a widgety, a jak se má panel zobrazovat při používání více obrazovek.

Alternativa: nástrojová lišta jako modul ve stylu Macu

taskbarxi

| Zdroj: TaskbarXI/Chris Andriessen

Další možností je použít nástroj s podobným názvem, TaskbarXI. Má odlišný přístup, protože z Hlavního panelu udělá modul, jaký můžete znát ze systému Mac. Vypadá mnohem štíhleji, než souvislý pruh přes celou šířku obrazovky.

Jedinou nevýhodou je, že modul lze umístit pouze doprostřed nebo vlevo u spodního okraje, nikoliv volně na jiných místech. Nástroj také podporuje práci s více monitory.

taskbarxi-logo

TaskbarXI

CHIP hodnotí Dobrý

Bezplatný nástroj TaskbarXI změní Hlavní panel Windows 11 na modul, podobný systému MacOS.

https://github.com/ChrisAnd1998/TaskbarXI

 

Hlavní panel: zobrazení hodin na všech monitorech

S dalším omezením se můžete setkat při zobrazení hodin na Hlavním panelu. Ve Windows 11 se zobrazují pouze na jediné obrazovce. Mnoho uživatelů by ale chtělo mít možnost zobrazit je na všech monitorech nebo displejích, které používají. I zde existuje nástroj, který umí to, co Microsoft nepodporuje: EvenClock. Nastavení lze provést v několika krocích.

evenclock-logo

EvenClock 3.0 Final

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Aplikace pomůže nastavit hodiny na i Hlavním panelu dalších obrazovek, nikoliv pouze základní.

https://github.com/martinet101/ElevenClock

 

Praktické funkce dodatečné výbavy

Pokud si rádi přizpůsobujete domovskou obrazovku ve Windows, mohl by vás potěšit malý nástroj Taskbar11. Přenosný software je ihned připraven k použití a nezabírá v počítači téměř žádné místo. Přejme si, aby nástroj brzy uměl také zarovnání do stran.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud