Američtí vyšetřovatelé nově usilují o to, aby se Mark Zuckerberg osobně zodpovídal za skandál v souvislosti s ochranou osobních údajů ve společnosti Cambridge Analytica. Generální prokurátor hlavního města Washingtonu, Karl Racine, podal žalobu na současného šéfa společnost Meta, pod kterou Facebook spadá. Zuckerberg se jako generální ředitel Facebooku měl přímo podílet na rozhodnutích, která vedla ke skandálu. To v pondělí pronesl generální prokurátor Racine.
Racine se už na podzim pokusil připojit Zuckerberga k žalobě proti Facebooku, která byla podána už v roce 2018. Soudce to ale mezitím zamítl, protože Racine příliš dlouho vyčkával. V obvinění z roku 2018 vyšetřovatelé Facebooku kladli za vinu mimo jiné i to, že uživatele mylně informoval o sdílení jejich údajů.
Skandál s daty na Facebooku: Mark Zuckerberg bude žalován
Šéf koncernu Meta, Mark Zuckerberg, se bude zodpovídat ze skandálu Cambridge Analytica. | Zdroj: Annie Spratt/Unsplash
V případu Cambridge Analytica firma získala přístup k některým údajům milionů uživatelů Facebooku, a to aniž by o tom dotčení věděli. Společnost zveřejnila průzkum, kterého se zúčastnili i někteří uživatelé největší sociální sítě. Kvůli tehdejšímu nastavení soukromí ale získala přístup i ke konkrétním informacím některých z facebookových přátel uživatelů. Když se o tom dozvěděl samotný Facebook, podrobil se masivní kritice a slíbil, že ochranu svých údajů zlepší.
Společnost Cambridge Analytica určitou dobu pracovala také pro tehdejšího vítěze prezidentských voleb, Donalda Trumpa. Bylo to v roce 2016. Později ale byla role zpracovávaných údajů v celkovém úspěchu Trumpa bagatelizována.
Zdroj: The Verge