Přejít k hlavnímu obsahu

Počítačová výstava pro školy

redakce 23.06.2010
info ikonka
Zdroj:

Občanské sdružení Muzeum počítačů o.s. s podporou společnosti Intel slavnostně otevřela výstavu nazvanou „Počítačová výstava pro školy“. Přibližuje svět počítačů v celé jeho šířce a nezapomíná ani na čas, takže se návštěvník může seznámit s technikou od let padesátých až do dnešních dnů.

V muzeu jsou k vidění zástupci sálových počítačů, minipočítačů, ale také mikropočítačů, serverů či notebooků, včetně jejich nejdůležitějších součástí – mikroprocesorů. Výstava se však zaobírá nejen počítači; obsahuje také periferie od klávesnic a myší až po skenery a tiskárny.
Cílovou skupinou výstavy jsou především studenti škol bez ohledu na jejich zaměření či stupeň. Potřeby škol jsou poněkud specifické, protože potřebují přinášet ucelený obraz o světě výpočetní techniky. Vyžaduje ukázat standardní modely, ale i výjimky, všechny principy popisované v učebnicích apod.
Výstava také není statická, některé modely je možné vidět i v provozu. Expozice je komentována průvodcem, který návštěvníky doprovází po celou dobu. Podle zaměření studentů se komentář přiměřeně upravuje po konzultaci s vyučujícími ze školy, z níž studenti pocházejí.
Muzeum počítačů o.s. patří mezi relativně nové muzeální instituce. Počátek sbírky Muzea počítačů se datuje k roku 1990. V současné době se počet exponátů blíží deseti tisícům, jejich celková hmotnost deseti tunám. Šíře záběru muzea zabírá výpočetní techniku v širším slova smyslu. Velkým lákadlem je například originální počítač IBM PC AT včetně monochromatického IBM monitoru. Neméně zajímavá je i možnost spatřit vůbec první mikroprocesor na světě – Intel 4004 z roku 1971.
Partnerem výstavy je Střední škola aplikované kybernetiky a společnost Intel. Intel ale netrvá na tom, aby se vystavovaly pouze produkty této společnosti. Zájemci ze stran škol či jiných organizovaných skupin se mohou registrovat u Patrika Veselíka (ředitele Muzea počítačů) na e-mailu [email protected], a to včetně tématu přednášky.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme